Přituhuje: Mluví se o vyhoštění velvyslance USA

25.06.2015 14:52 | Zprávy

Téměř týden trvají v arménské metropoli Jerevanu a řadě dalších měst mnohatisícové protesty svolané proti zvyšování tarifů cen energií v zemi. Některá média už vlnu protestů přejmenovala na „Elektromajdan“. V této souvislosti místopředseda Ústředního výboru KS Ruska, první náměstek předsedy Výboru dumy pro národnostní menšiny Valerij Raškin, poradil arménskému vedení, aby vyhostilo amerického velvyslance Richarda Millse. To proto, aby v Arménii nedošlo k další „barevné revoluci“.

Přituhuje: Mluví se o vyhoštění velvyslance USA
Foto: archiv red, tan
Popisek: Protesty na Ukrajině

Arménské protesty vede hnutí „Ne krádeži“, které ale nemá mít spojitost s politickou opozicí v zemi. Hlavním požadavkem protestů je zrušení „nezákonného zvýšení cen“ a protesty mají mírný charakter. Neformálnost a spontánnost protestů podtrhuje i fakt, že nemají žádné lídry. Kritizované tarify mají stoupnout od 1. srpna o 16 %, což bude mít další ekonomické důsledky včetně zvýšení cen na základní životní potřeby v zemi. Nejde o první zvýšení cen, ale zdaleka o nejvyšší během série zvyšování cen v posledních letech. V zemi, kde je každý šestý obyvatel chudý a která se potýká s ekonomickými problémy a nezaměstnaností, nejde o žádnou maličkost.

Vláda reagovala na demonstrace emocionálně použitím síly a včera se pokusila rozehnat protestující pomocí vodních děl, došlo také k zatýkání více než 200 lidí a na zranění asi 23 lidí. Protesty se nyní konají na prospektu maršála Bagramjana, kde jsou v daný moment místo policejního kordonu zátarasy a počet policistů se na místě snížil. Demonstranti se odtud odmítli přesunout na náměstí Svobody. Násilné řešení obsahuje řadu rizik i proto, že před několika lety, v roce 2008, vedlo použití síly proti demonstrantům k tragické smrti více než deseti lidí.

Raškin uvedl, že „být na místě arménských orgánů, tak bych už vyhostil velvyslance USA a šel vyjednávat s demonstranty, protože jejich rozhořčení nad zhoršující se sociálně-ekonomickou situací v zemi je více než oprávněné“.

Podle Raškina reakce amerického velvyslanectví zasahují do vnitřních záležitostí Arménie.

V Arménii prý působí stovky zahraničních nevládních organizací. Většina z nich se snaží různými prostředky rozrušit nálady veřejnosti v Arménii proti Rusku, přesvědčit občanskou společnost v Arménii o tzv. prozápadní volbě, kontatoval předseda výboru Rady federace pro mezinárodní záležitosti Konstantin Kosačev.

O situaci v Arménii jsme obšírně informovali také ZDE

 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…