Profesor Hampl, exrektor Karlovy univerzity: Mám strach z Ruska. Musíme mu dát najevo, že klidně ještě přitvrdíme

06.08.2014 12:24 | Zprávy

Výzvu adresovanou politikům Severoatlantické aliance a dalších zemí, která má varovat před „imperiálním jednáním Ruska“, podepsali v minulých dnech například europoslanec Jaromír Štětina, hudebník David Koller, režisér Václav Marhoul, sociolog Fedor Gál, či bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. „Rusko neváhalo porušit mezinárodní právo, i své vlastní závazky a záruky a bezskrupulózně využilo citlivé politické situace po protestech na Majdanu a pádu Janukovyče,“ uvedl ke svému počinu v rozhovoru ParlamentníchListů.cz.profesor Hampl.

Profesor Hampl, exrektor Karlovy univerzity: Mám strach z Ruska. Musíme mu dát najevo, že klidně ještě přitvrdíme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl

Mnoho umělců a známých lidí z veřejného života podepsalo petici Odvahu a vůli s podtitulem Je třeba vidět Rusko realisticky. Mezi nimi jste i vy. Mají takové občanské aktivity podle vás vůbec nějaký smysl?

Samozřejmě - je to jeden ze základních způsobů, jak se různé části společnosti mohou informovat o svých názorech, postojích a přesvědčeních a dohromady tak vytvářet jakousi společnou politickou vůli. Odvaha vyjádřit veřejně svůj názor - ať už podpisem pod petici, nebo například účastí na demonstraci - je proto základním předpokladem aktivního občanství, bez kterého se žádná demokratická společnost neobejde. I kdyby ta která konkrétní aktivita neměla mít kýžený efekt.

Co si vlastně myslíte o roli Ruska v ukrajinské krizi?

Role, kterou sehrává Rusko, je přinejmenším nešťastná. Bezskrupulózně využilo citlivé politické situace po protestech na Majdanu a pádu Janukovyče, aby získalo zpět Krym anebo části východní Ukrajiny. K tomu účelu neváhalo porušit mezinárodní právo i své vlastní závazky a záruky. Vůbec největší riziko vidím v návratu válečné rétoriky a alarmujícím nárůstu agresivního nacionalismu v ruském veřejném prostoru.

Evropská unie a USA minulý týden zpřísnily sankce vůči Rusku za jeho roli v konfliktu na Ukrajině. Evropa navíc rozšířila okruh společností a lidí, kteří mají zákaz vstupu do Evropské unie. (Embargo je uvalené na obchodní transakce ve čtyřech odvětvích – zbraně, vyspělé technologie, energetika, kam patří těžba ropy a plynu, a kapitálový trh.) Myslíte si, že jsou nějaké sankce EU a USA k něčemu dobré? Měly by být případně přísnější?

Zpřísnění sankcí považuji za logický krok tváří v tvář pokračující podpoře Ruska rebelům na východě Ukrajiny. Podstatou účinných sankcí je vždy přítomnost hrozby jejich dalšího zpřísnění. Bezpochyby je tak zvyšován tlak na Rusko, aby zmírnilo svoji imperiální politiku.

Čeští politici se přou o to, zda tyto sankce vůbec postihnou Rusko, nebo spíše budou mít dopad na EU. Podle některých levicových politiků jsou sankce proti Rusku zcela mimo - prý spíše více postihnou země EU a prohloubí tak hospodářskou a ekonomickou krizi v těchto zemích, nežli že by nějak výrazně uškodily ekonomice Ruska. Jaký na to máte názor?

Sankce v menší intenzitě než Rusko pocítí EU i Spojené státy. To je cena, kterou musíme být připraveni zaplatit.

Jak se podle vás bude konflikt na Ukrajině vyvíjet? Myslíte si, že hrozí ještě větší ozbrojené konflikty, případně celá krize skončí válkou?

Na to by člověk potřeboval křišťálovou kouli. Riziko další eskalace ozbrojených konfliktů je nepochybně velmi reálné. Já ale optimisticky věřím, že brzy dojde ke stabilizaci situace při zachování územní celistvosti Ukrajiny a zároveň zajištění jazykových a dalších práv pro příslušníky ruské národnosti. Nový ukrajinský prezident Petro Porošenko má před sebou těžký úkol, který ale může zvládnout.

Jsou podle vašeho názoru vyjádření českých politiků ohledně ukrajinské krize v pořádku?

Vyjádření českých politiků je mnoho, bylo by potřeba specifikovat, jaké máte na mysli.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Olga Böhmová

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Evropská komise

Vy jste pro ni hlasoval. Vondra naopak. Kde berete tu jistotu, že je to posun k lepšímu? Skončí tak snad to zelené šílenství? Myslíte, že zvládne zastavit nelegální migraci? A k vaší poznámce, že tím, že jste pro ni hlasoval budete moci víc věcí ovlivnit vůbec nerozumím. Jakože kdybyste hlasoval pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nechce se jim bránit vlast, vozí se v luxusních autech. Křeček ostře o Plzni

16:15 Nechce se jim bránit vlast, vozí se v luxusních autech. Křeček ostře o Plzni

Plzeň již delší dobu trápí kriminalita některých zahraničních příslušníků. Na ČT o tomto tématu hovo…