Profesor Staněk, poradce Fica: Možná vás to nasere. Z análních otvorů Američanů čouhají našim emisarům jen boty

28.11.2014 6:33 | Zprávy

Velké ohlasy vzbudilo vystoupení slovenského ekonoma a prognostika Prof. Ing. Petera Staňka, CSc. na tradičním Vratimovském semináři, který se konal před několika týdny. Poradce Roberta Fica a člen Slovenské akademie věd rozebírá problematiku mylných představ o současné ekonomické situaci, globalizaci či americko-evropské obchodní dohodě TTIP.

Profesor Staněk, poradce Fica: Možná vás to nasere. Z análních otvorů Američanů čouhají našim emisarům jen boty
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

„To, co teď budete poslouchat, vás možná nasere a naštve, ale, prosím, berte to jako můj názor,“ začal ve velkém stylu profesor Staněk, za což ihned sklidil potlesk od pobaveného publika. Poté Staněk pokračoval už na vážnější notu a zmínil, že média se mýlila, když před dvěma lety hovořila o konci ekonomické krize. „Nyní i ti největší optimisté tvrdí, že krize je zpět. Otázkou je, jestli jsme tak hloupí, že neumíme určit diagnózu problému?“ položil si tuto otázku Staněk. Za zásadní problém on sám považuje, že sedm procent lidí vlastní 90 procent světového majetku. „Je nepřijatelné, aby se na planetě vytvářela taková obrovská majetková nerovnost,“ zmínil profesor Staněk,který v minulosti působil jako poradce bývalého slovenského premiéra Mečiara i současného premiéra Fica.

„Co je její přičinou? Ostatní snad nepracují? Jsou líní či se jen doma dívají na seriály?“ pokládal si v ironickém duchu Staněk další otázky. Poté v rámci odpovědi na tuto otázku zmínil, že se málokdo zabývá reprodukcí pracovních míst. Podle jeho zjištění z globálního hlediska zanikají kvalifikovaná pracovní místa a jsou nahrazována méně kvalifikovanými místy a především méně placenými. „S tím úzce souvisí tzv. kontrakt s nulovou hodinovou výměrou. Jde o skutečně „krásný“ anglický vynález. Znamená to, že s tímto kontraktem nemáte garantovanou délku pracovní doby. Musíte pracovat, kdykoli si to firma přeje. Když nesouhlasíte, tak vás vyhodí. Když si chcete hledat nové místo, tak jedině se souhlasem svého šéfa,“ upozornil Staněk.

Zaměstnanec má tolik práce, že musí pracovat i doma. Zadarmo

Následně profesor Staněk ironicky poznamenal, že kontrakt s nulovou hodinovou výměrou byl ještě „vylepšen“ a vznikl kontrakt s flexibilními pracovními normami. „Nastaví vám normy tak, že je v pracovní době nemůžete nikdy splnit. Tudíž je potom splníte až doma, ve svém volném čase a samozřejmě zadarmo. Teď dokonce guvernér Kanadské národní banky tvrdil, že je správné, aby lidé pracovali zadarmo, protože tím neztratí pracovní návyky. Můžu tedy nazývat neviditelnou rukou trhu situaci, kdy jedni lidé stále bohatnou, byť nepracují a ženou ostatní do zadlužení?“ kritizoval Staněk.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Eliška Olšáková byl položen dotaz

Olšáková (STAN): V dobře vedených obcích se lidem dobře žije

Dobrý den, reaguji na tento váš článek. Souhlasím s vaším tvrzením, ale jak je možné, že obce a města jsou většinou řízena dobře, ale to samé se rozhodně nedá říct o státu jako celku. Nebo vy máte pocit, že se lidem dnes žije dobře? Jistě, mohlo by být hůř, ale nemáte dojem, že to jde v posledních l...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chudý papež je bude je strašit i po smrti. Hoffman připomíná, o čem se tento týden nemluvilo

10:32 Chudý papež je bude je strašit i po smrti. Hoffman připomíná, o čem se tento týden nemluvilo

POHLED IVANA HOFFMANA V roce 2017 zorganizoval papež František ve Vatikánu konferenci o korupci a or…