"V naší ambulanci by se neúspěch projevil tak, že bychom mohli mít problémy s předepisováním léků a zdravotnických potřeb," říká Jojko ke krizi, která by nastala v případě, kdy by se ambulantní lékaři s pojišťovnami nedohodli. Celou formu protestu ale odsuzuje místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů Jana Uhrová. "My jsme protestovali v roce 2005 a 2006, kdy opravdu nebyly peníze," vysvětluje Uhrová. "To, co vzniklo teď, se dá řešit. Dá se individuálně vyjednávat s pojišťovnami, teď krize není. Protestovat proti ohrožení péče v momentě, kdy nic ohroženého není a dávat pacientovi, kterému je špatně, podepsat petici kvůli vlastním penězům, je špatné," říká k protestu.
Celou akci pak Uhrová označila za nátlakovou a neúčelnou. S tím ale Jojko nesouhlasí. Podle něj byla ona vyhláška pro ambulantní lékaře lepší. "Teď ale máme alespoň možnost vyjednat s pojišťovnami," dodává. V případě neúspěchu by se podle něj regulace dotkla sedmdesáti procent ambulantních lékařů. Podle Uhrové by to ale nebyli pouze oni, koho by se krize dotkla. "Praktičtí lékaři jsou v první linii," připomíná s tím, že pokud se zavře ambulantní ordinace, tak se to dotkne i praktického lékaře. Podle předsedy Sdružení ambulatních specialistů se ale možná blýská na lepší časy. "Pojiš'tovny včera na společném setkání slíbily, že budou spolupracovat. Je pouze potřeba vytěsnit tu hrozbu plošného vypovídání smluv," dodává na závěr.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ane