Australané, pokud budou o těžbu stát a splní zákonné podmínky, na ni mají přednostní právo. Na základě udělených povolení totiž financovali průzkum ložiska. Uvádí to alespoň Lidové noviny. Průzkumná povolení na české lithium se udělovala již kolem roku 2010.
„Státní podnik Diamo se tehdy mohl zapojit, ale neudělal to, neboť měl od vlády za úkol jen těžbu uranu. Vláda tehdy nepřehodnotila surovinovou politiku a státní podnik na bádání do Krušných hor neposlala. Tehdy stát ztratil možnost přímo se zapojit do těžby. Chování nynějších ministrů to nezmění,“ podotýkají noviny. Upozorňují současně na to, že memorandum není smlouva, zároveň však vyvolává legitimní očekávání.
„Kdyby se budoucí vláda rozhodla, že nechce, aby se lithium dobývalo, mohlo by to znamenat, že EMH sáhne po arbitráži. Stejné riziko ale platí pro situaci, kdyby stát začal těžit sám, jak se včera usnesli poslanci,“ dodaly noviny se slovy, že vlastnická struktura EMH není v současné době jasná.
Ke kauze se na svém facebookovém profilu vyjádřil také přední ekologický aktivista Jan Rovenský:
A své řekl také poslanec František Laudát (TOP 09). „Tak mně konečně došlo, proč ta dnešní úporná bitva o lithium. Celých 5 % dnešní světové produkce se používá v lékařství. A víte na co? Uklidňující léky, antidepresiva. No, a co máme v pátek v České republice? Volby přece. Skoro všichni lídři jsou na prášky. Potom se jim divte! Nepadnou jim do urny procenta a jdou se poroučet,“ uzavřel Laudát.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef