První vystoupení Borise Johnsona po Brexitu. A hned způsobilo celkem slušný rozruch

27.06.2016 20:18 | Zprávy

Pravděpodobný budoucí premiér a šéf britských konzervativců Boris Johnson vyvrací na stránkách konzervativního deníku The Telegraph některá tvrzení příznivců EU na adresu voličů, kteří hlasovali pro brexit. Británie podle Johnsona i nadále zůstává součástí Evropy a o svoji budoucnost se nemusí obávat.

První vystoupení Borise Johnsona po Brexitu. A hned způsobilo celkem slušný rozruch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Velkou Británii čeká tento čtvrtek referendum o vystoupení z Evropské unie tzv. Brexitu

Podle Johnsona bylo referendum o Evropské unii největší politickou událostí v životě Britů. „Nikdy v naší historii jsme nebyli vyzváni, abychom odpověděli na tak klíčovou otázku, která ovlivní budoucnost národa. Nikdy nemuseli lidé tak usilovně přemýšlet a zvažovat odpověď a zápasit se svým svědomím, aby nalezli správnou odpověď,“ píše v úvodu Johnson a připouští, že v rámci kampaně došlo k názorovému rozdělení rodin i přátel. „Na jejím konci však bylo dosaženo nezpochybnitelného výsledku a 17 milionů lidí hlasovalo pro brexit.“

Bývalý starosta Londýna se zmiňuje o pochybnostech některých příznivců EU nad motivacemi euroskeptiků s tím, jestli tito voliči vůbec pochopili, co je při hlasování v sázce. Johnson také vyvrací tezi příznivců EU, že ti, co hlasovali pro brexit, byli motivováni především obavami z migrace. „Tomu nevěřím. Setkal jsem se v průběhu kampaně s tisíci lidmi a mohu vám říci, že voličům hlavně vadila ztráta kontroly nad vládnutím v naší zemi. Měli pocit, že britskou demokracii nahradil byrokratický systém EU.“

„Většina příznivců brexitu si také zcela jistě uvědomila, že Velká Británie je úspěšná země, která může prosperovat i mimo Evropskou unii jako nikdy před tím. Jsem přesvědčen, že mají pravdu a hlasovali pro správnou věc. Přesto bychom si nyní měli přiznat, že naše vítězství nebylo nijak drtivé,“ konstatuje Johnson a připomíná, že plných šestnáct milionů voličů si přálo v EU zůstat. „Naším hlavním úkolem v příštích měsících je s nimi úzce komunikovat a trpělivě vyvracet jejich obavy. Je zřejmé, že po referendu někteří z nich pociťují zmar a nejistotu.“

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

Potenciální premiér a šéf britských konzervativců dále v duchu hesla „sláva vítězům, čest poraženým“ chválí Davida Camerona i ministra financí George Osborna za provedení reformy v oblasti ekonomiky. „Měli bychom být pyšní na to, čeho se nám podařilo v minulých letech dosáhnout,“ uvádí Johnson a zdůrazňuje přitom, že se toho všeho podařilo dosáhnout společně. „Dále bych chtěl zdůraznit, že Británie je a vždy bude součástí Evropy. I v budoucnu budeme spolupracovat v mnoha oblastech. Občané EU žijící v naší zemi budou mít plně zajištěna svá práva, což platí i pro britské občany, kteří přebývají v zemích EU.“

„Britové budou moci i nadále žít, studovat, pracovat i kupovat nemovitosti v EU. Británie je a vždy bude klíčovou evropskou mocností, která si zachová svoji nezpochybnitelnou úlohu v oblasti zahraniční politiky, boje proti terorismu i sdílení zpravodajských informací. Je zřejmé, že to všechno musíme pro bezpečnější svět podnikat společně,“ předesílá Johnson s tím, že jedinou změnou bude opuštění mimořádně neprůhledného systému unijní legislativy. „Vymaníme se ze stále rostoucího vlivu Evropského soudního dvora a jeho opatření, proti kterým není odvolání. To nám přinese nikoli hrozby, ale nové příležitosti, jak prosadit zákony ve prospěch naší země.“

Podle Johnsona má Velká Británie mnoho důvodů k optimismu. Můžeme nyní provést fakticky restart, abychom byli na globálním hřišti ještě úspěšnější. Máme za sebou úžasnou kampaň, ze které se by se měli poučit politici u nás doma i v zahraničí. Mohly tak promluvit miliony hlasů upozaděných voličů, kteří nezaznamenali žádný růst svých příjmů, zatímco šéfové sta největších firem obchodujících na londýnské burze se pobírali stopadesátkrát více než jejich zaměstnanci. Musíme naslouchat hlasu těchto lidí, kteří mluvili sami za sebe, ale také za demokracii. Historie ostatně ukáže, že udělali dobře,“ míní Johnson.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

20:20 Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

Tlak funkce, spory s ministryní Janou Černochovou stejně jako neuspořádaný osobní život prý ústí v ř…