Putin: Severní Korea ví, že zrušení jaderných zbraní znamená pozvánku na hřbitov

07.09.2017 10:40 | Zprávy

Mnozí experti doufali, že se do sporu mezi Severní Koreou a Západem „vloží“ tradiční spojenec KLDR Čína, ale v posledních hodinách je nejaktivnější ruský prezident Vladimir Putin.

Putin: Severní Korea ví, že zrušení jaderných zbraní znamená pozvánku na hřbitov
Foto: Personal website Vladimir Putin
Popisek: Vladimir Putin

Včera při setkání s vůdcem Jižní Koreje byl Putin vyzván, aby „zkrotil“ KLDR. Ruský prezident na to konto odsoudil válečnou hysterii a vyjádřil se také proti případným sankcím. Zároveň se podivoval nad tím, že by mohla být KLDR umístěna na sankční seznam společně s Ruskem. „Je navíc směšné dávat na stejný sankční seznam Rusko a KLDR a pak od nás čekat pomoc při hašení možného jaderného konfliktu,“ konstatoval Putin.

Tématu napjatých vztahů Západu s KLDR se ruský prezident věnuje i nadále. „Není možné si myslet, že by se nechala Severní Korea vystrašit případným válečným konfliktem. Pchjongjang se bude vždy stavět proti opuštění svého jaderného programu,“ konstatoval dle CNBC Vladimir Putin, který nicméně včera přislíbil, že Rusko jaderné testy KLDR odsoudí. Ale i přes kritiku většiny zemí světa, prozatím komunistický režim odolává.

„Mezinárodní společenství slibuje Severní Koreji, že výměnou za zastavení jaderného programu budou zrušeny sankce. Říkáme jim, že zrušíme sankce a oni tak budou mít více jídla, oblečení a dalších základních věcí. Jenže oni si myslí, že opuštění jaderného programu by pro ně fakticky znamenalo zajistit si pozvánku na hřbitov. Je jasné, že s tím proto nikdy nebudou souhlasit,“ použil ruský prezident poněkud drsnější příměr na ekonomickém summitu ve Vladivostoku.

Uvalení sankcí na Severní Koreu prosazují zejména Spojené státy. Ministr financí Steve Mnuchin včera uvedl, že na sankční seznam by se mohly navíc dostat země, které se pokusí s KLDR obchodovat. Napjatá situace na Korejském poloostrově a případné uvalení sankcí či další možné varianty řešení se budou probírat na pondělním setkání Rady bezpečnosti OSN. Mnuchin avizoval, že americká strana se bude snažit sankce prosadit.

Před několika hodinami spolu rovněž hovořili čínský prezident Si Ťin-pching a jeho americký protějšek Donald Trump. Podle britského deníku The Guardian čínský představitel vyjádřil „hluboké znepokojení nad probíhající situací“ a nabádal Trumpa, aby vše řešil prostřednictvím vyjednávání. Americký prezident si vzájemný rozhovor pochvaloval a na přímou otázku uvedl, že vojenské řešení konfliktu je až tou úplně poslední variantou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

22:20 Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

Dosti netradiční překvapení čekalo nejen diváky, ale i pořadatele lyžařských závodů Tour de Ski. Běh…