„Novinářka, co to o nás prohlásila, lhala a už ji propustili. Ostatně televizní stanici, kde pracovala, platil Viktor Janukovyč, takže o čem se bavíme,“ říká organizátorka a ideoložka hnutí Femen, známého nahými protesty po celém světě, Anna Hutsol. ParlamentnímListům.cz ale v hlavním městě Ukrajiny Kyjevě řekla mnohem více.
Drsné obvinění
Obvinění bylo vcelku jasné. Reportérka jednoho z ukrajinských televizních kanálů, která vstoupila na oko do hnutí Femen, zveřejnila dost kritickou reportáž. Vše natáčela skrytou kamerou a z její reportáže vyšlo najevo, že jde členkám organizace pouze o PR a peníze, které dostávají od sponzorů ze Západu. Nejdůležitější prý bylo obnažovat před objektivy svou hruď. Cestu a pobyt v Paříži, kde se obnažila před islámským kulturním střediskem, jí prý zaplatila tato organizace.
Z reportáže pak vyšlo najevo, že Femen dostávají plat, nejméně tisíc dolarů měsíčně, což je téměř třikrát víc, než činí průměrný plat na Ukrajině. Kromě toho prý stojí vydržování kanceláří v Kyjevě a v Paříži dalších několik tisíc eur měsíčně. Novinářka informovala o tom, že v blízkosti Femen jsou nejvíce vidět německý multimilionář Helmut Haier, německá byznysdáma Beat Shoberová a americký byznysmen Jed Sanden. Posledního z nich pokládá za sponzora Femen i Wikipedie.
Vysvětlení Femen
Anna Hutsol, která organizuje akce Femen z Kyjeva, ParlamentnímListům.cz sdělila: „Ukrajinská novinařina je velmi neobjektivní a prodejná. Zmíněná reportérka k nám přišla, dobře se s ní totiž známe, s tím, že udělá záběry skrytou kamerou. Pak s námi dělala oficiální rozhovor, následně odletěla do Paříže. O všem jsme věděly. Nakonec ale vše sestříhala do lživé reportáže, v níž nejsou uvedeny absolutně žádné důkazy. Vymýšlela si. Jestliže bereme tisíce dolarů, měla to dokázat, ale nic takového se nestalo.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský