Reaganovi se taky smáli, a nakonec vyhrál. Váš známý Tomáš Haas na ČT rozebíral americké primárky

10.02.2016 23:19

Miliardář Donald Trump ukázal ve státě v New Hampshire svou sílu. Ostatní republikánské uchazeče porazil ve zdejších primárkách na hlavu. Totéž lze říci o demokratickém senátorovi ze státu Vermont Bernie Sandersovi, který někdejší ministryni zahraničí Hillary Clintonovou doslova převálcoval. Co to bude znamenat v dalších bojích o Bílý dům?

Reaganovi se taky smáli, a nakonec vyhrál. Váš známý Tomáš Haas na ČT rozebíral americké primárky
Foto: pixabay.com
Popisek: USA- ilustrační foto

Zpravodaj ČT v USA Martin Řezníček, politický konzultant a publicista Tomáš Haas a komentátor a publicista Tomáš Klvaňa debatovali ve středečních Událostech, komentářích ČT o výběru budoucího prezidenta USA. Donald Trump sice ve státě Iowa „klopýtl“, když skončil až druhý za Tedem Cruzem, senátorem za stát Texas. Teď Trump jasně zvítězil a zdá se, jako by v táboře republikánů neměl jasného soupeře.  

U demokratů Hillary Clintonová v Iowě sice vyhrála, ale jen o 0,2 procenta před Sandersem. V New Hampshire naopak zvítězil Sanders a rovnou o celých 20 procent, poměrem 60 ku 40. Podle Martina Řezníčka má Clintonová šanci vyhrát. Sama totiž tvrdí, že ona má zkušenosti a nabízí recepty na řešení problémů, zatímco Sanders jen slibuje a slibuje a slibuje. „Ale ona nedokázala oslovit mladé, část žen ani mužů,“ prozradil. Zásadní chybu udělala zřejmě v tom, že se nezaměřila na jedno či dvě témata, ale snažila se mluvit o všem.

Pokud jde o Donalda Trumpa, „on je obrovským fenoménem“, poznamenal Řezníček. „V této části USA je potenciál Donalda Trumpa obrovský. Otázkou ale je, zda to bude stačit i v dalších částech USA,“ doplnil zpravodaj ČT.

Politický analytik Tomáš Haas přirovnal Trumpa k Ronaldu Raeganovi. „I Reagan byl vysmívaný, ale nakonec vyhrál,“ připomněl Haas. Trump dokáže oslovit voliče svým populismem. „Trump je také příliš chytrý na to, aby byl příliš konzervativní,“ doplnil.  

Podle Klvani teď v USA vidíme vzpouru proti klasickým politickým pořádkům. „Donald Trump je především skvělým hercem. On dokáže autenticitu zahrát a jeho voliči mu to baští. On má samozřejmě především méně vzdělané voliče, kteří se často živí rukama,“ zaznělo z úst Klvani. Vzdělanější voliči mu nakonec hlas nedají. V tu chvíli se ovšem ozval Haas. „Vy jste řekl, že Trumpa volí nižší střední vrstvy, ale to jsou nakonec voliči, kteří rozhodují ve Spojených státech volby,“ upozornil.

Klvaňa si ovšem trval na svém. „Já si prostě myslím, že v USA je Donald Trump nevolitelný. Pokud by primárky vyhrál, tak to tu stranu rozdělí. Ale já jsem přesvědčen, že je nevyhraje, protože se během jara objeví někdo,  kdo za sebou sjednotí voliče,“ uzavřel host.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

8:59 „Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

TÝDEN V MÉDIÍCH O slovenském premiérovi řekl český prezident, že jeho vítězství ve volbách je zklamá…