Recept na nezaměstnanost: Práce jen čtyři dny v týdnu

21.01.2014 16:25 | Zprávy

Ekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Ungerman je přesvědčen, že problém nezaměstnanosti je v Česku podstatně hrozivější, než se na první pohled může zdát. Koncem roku bylo bez práce téměř 600 tisíc lidí. Podle ekonoma ale realita může být ještě o 100 tisíc horší. Současně ale v rozhovoru pro server Týden.cz nabízí cestu, jak s nezaměstnaností bojovat. Je třeba zkrátit pracovní týden.

Recept na nezaměstnanost: Práce jen čtyři dny v týdnu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

„My se musíme vrátit někdy do doby, kdy se v šedesátých letech zaváděl pětidenní pracovní týden, a zamyslet se nad tím, jestli východisko není čtyřdenní pracovní týden. To by samozřejmě vytvořilo prostor pro zaměstnávání více lidí a současně by to znamenalo přerozdělení mezi kapitálem a prací. Od sedmdesátých let narůstá podíl kapitálu na celkovém přerozdělení a klesá podíl práce. Takže je potřeba, abychom si rozmysleli, zda problém nezaměstnanosti nevytváří takové sociální rozpory, že to může společnost ohrozit. A já myslím, že k tomu poznání se během deseti let dojde,“ míní Ungerman.

Ekonom se přitom neobává, že by současně se zkrácením pracovního týdne došlo i ke snížení mezd. Svědčí o tom ostatně i příklad ze šedesátých let minulého století. Lidé by se v novém režimu navíc naučili pracovat jinak, takže by z dlouhodobého hlediska neutrpěla ani produktivita práce. Zavedení čtyřdenního pracovního cyklu by navíc mělo proběhnout postupně.

Tento krok by změnil situaci nezaměstnaných. Mezi ně je přitom podle Ungermana třeba započítat i občany, kteří byli vyškrtnuti z evidence úřadu práce, nebo lidi, kteří pracují pouze příležitostně pár dní v měsíci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…