Pokud už Řecko trvá na to, že hodlá za každou cenu zůstat v eurozóně, mělo by ji opustit Německo. Proč? Ekonom Aleš Michl nikoli poprvé upozornil na to, že to jsou co do ekonomické síly natolik rozdílné země, že zkrátka nemohou být v klubu společné měny.
Řecko se bez nových půjček neobejde, přičemž by měli být určeny na ekonomický restart. „Za nové půjčky by Řekové měli nabídnout pořádné hmotné záruky včetně státních firem, provozování přístavů, ostrovy... Zastavit by měli i všechny budoucí platby, co by dostali z fondů EU,“ podotýká Michl s tím, že sliby samy o sobě už nestačí. Řecko už neposlalo splátku dluhu, takže věřitelé budou potřebovat něco hmatatelnějšího, aby jim věřitelé znovu začali věřit.
„Pokud EU bude dál trvat na tom, že eurozónu neopustí žádný člen, pak budou během dalších padesáti sta let recese na jihu Evropy delší, než by byly, kdyby země měly národní měny, neboť si nebudou moct pomáhat devalvací, na což byly desítky let zvyklé. Americe trvalo podle studií 100 let, než si zvykla na jednotný kurz…“ varoval také. Německo tak má v zásadě tři možnosti. Buď opustí eurozónu, nebo k tomu přiměje Řecko, anebo si zvykne na to, že bude dlouho posílat peníze na jih.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp