Levicový ekonom Kostas Lapavitsas se stal poslancem řeckého parlamentu za vládní stranu Syriza, po nějakém čase však z parlamentu zklamaně odešel a dnes je hlasitým kritikem řeckého kabinetu.
„Oni se zcela vzdali. Akceptovali cíl přebytku primárního rozpočtu ve výši 3,5 % HDP na příštích pět let. To je neuvěřitelné. A nikdo už nehovoří o restrukturalizaci dluhu. Doufají prostě, že liberalizace a privatizace dovolí znovu nastartovat ekonomiku. S takovouto politikou může řecká ekonomika o něco vzrůst, či klesnout, ale reálně bude nadále stagnovat. Nezaměstnanost se podstatně nesníží a Řecko se stane chudou zemí a bezvýznamnou na hranicích Evropy. Hodně vzroste nerovnost, mladí lidé budou nadále odcházet ze země, ekonomika se založí na turismu. Je to katastrofa,“ nešetří ostrými slovy ekonom.
Povede to jen k tomu, že bude dál posilovat pozice už tak dominujícího Německa. Berlín je teď zase srdcem Evropy a EU teď rozděluje právě vztah k Berlínu. Země jako Česko nebo Slovensko se prý v podstatě změnily v německé ekonomické satelity. Jih Evropy je reprezentovaný Řeckem, Španělskem a Itálií. To jsou země, které kvůli přijetí evropské měny oslabily a podle ekonoma jsou dobré především k tomu, aby Němcům dodávaly levnou pracovní sílu. Francie stojí trochu stranou od tohoto dělení, ale i ona je prý příliš slabá na to, aby mohla Německu konkurovat.
„Brexit je v určitém smyslu slova reakce na transformaci EU v instituci, která chrání a maskuje německou moc. Je to reakce na ztrátu suverenity. Je to důležité, protože to signalizuje odpověď zdola nové moci, která se v Evropě ustanovuje. Ochota oddělit se od tohoto nového impéria. Obtíže, kterým teď čelí a které zažívá Velká Británie ukazují, jak je to těžké. Ale já bych nepodceňoval sílu britského kapitalismu. V Evropě jsou jen tři hlavní města, která mají význam: Moskva, Berlín a Londýn. Ale Londýn si to neuvědomuje,“ doplnil k tématu.
Jak se musí změnit Evropa?
Londýn by se tak mohl do jisté míry stát „centrem odporu proti Berlínu“. Lapavitsas je přesvědčen, že se podaří EU změnit jen tehdy, když se vytvoří druhé mocenské centrum, které by mohlo Berlínu konkurovat.
„Klíčová otázka je redefinice suverenity. Co to znamená dnes, suverenita lidu? Ale je také potřeba redefinovat národní suverenitu. Transnacionální orgány EU pracují proti zájmům pracujících a vládám levice a udržují existující hierarchii v Evropě. Jsou to klíčové otázky, protože jdou k jádru toho, co může být socialismus. A k tomu se musí připojit ekonomický anti-neoliberální program a také antikapitalistický: znárodnit banky, posílit veřejné investice, posílit stát blahobytu... Jestli si někdo myslí, že je možno dosáhnout těchto cílů změnou EU, tak vůbec nepochopil, co se tady v posledních deseti letech stalo. Je to nemožné. Je potřeba bojovat proti mechanismům EU a proti moci Německa. A to není protievropské, co tu říkám. To není nacionalismus. Nepleťme si internacionalismus velkého kapitálu, který se v Evropě za posledních třicet let usadil, s internacionalismem levice a pracujících,“ rozvíjel svou úvahu dál.
Trump prý neustále lže
Tvrdě zúčtoval i s Washingtonem, resp. s Donaldem Trumpem. Lapavitsas je přesvědčen, že Trump absolutně neplní své předvolební sliby, místo toho údajně lže, kudy chodí. Pomalu ale jistě se začíná chovat jako klasický republikánský prezident, který sype z rukávu populistické nápady a hodlá liberalizovat ekonomiku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp