Čerstvý držitel čestného doktorátu z Oxfordu uvádí, že ještě den před brexitem byli v Oxfordu všichni přesvědčeni, že k němu nedojde. Ráno poté, kdy k němu ale došlo, prý spousta tamních zažila kocovinu a šok. A ti, kteří hlasovali pro brexit, by prý dneska byli rádi, kdyby se hlasování mohlo opakovat.
V Oxfordu samotném dle Halíkova zjištění hlasovalo 70 % lidí pro setrvání Británie v EU. Do této sorty lidí spadají údajně všichni tamní profesoři a učitelé. Oproti tomu Halíkem oslovené uklízečky či taxikář hlasovali pro vystoupení Spojeného království z EU. Na otázku „co to je EU“ či zda vědí, co opuštění EU znamená, prý ale nedokázali odpovědět. „Čili se ukazuje, že referendum je vždycky cesta do pekel v takovýchto věcech,“ usuzuje z toho Halík.
Teolog považuje přímou demokracii za zrůdnou věc, neboť zastává názor, že k západní kultuře patří parlamentní demokracie. Na poznámku moderátorky pořadu Daniely Drtinové, zda to není pohrdání elit běžnými lidmi, Halík odvětil, že nikoliv. Že je to hlas rozumu proti velkému nebezpečí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš