Majetek měl Řád německých rytířů především na Moravě. V roce 1939 ho ale zabavili nacisté, a po válce na něj byla uvalena národní správa, se kterou řád vyjádřil souhlas. Tento stav trval do roku 1951. Zástupci řádu tvrdí, že se alespoň o některé majetky úspěšně se státem soudily ještě po roce 1948, pročež by dnes mohly využít církevních restitucí a požadovat navrácení majetku. Rytíři mají pro své stanovisko i podklady.
Máme důkaz
"V roce 1994 a 1997 nám dal pražský soud za pravdu s tím, že se na řád nevztahují Benešovy dekrety číslo 12 a 108. Nyní máme důkaz toho, že konfiskační nařízení vydaná v Moravskoslezském kraji jsou neplatná. Náš majetek nemohl být zkonfiskován podle Benešových dekretů," uvedl sekretář řádu pro Čechy, Moravu a Slezsko Robert Rác.
Rytíři se státem soudili o majetky na Opavsku a Bruntálsku a podle všeho úspěšně. Rác tvrdí, že soud v roce 1950 zrušil konfiskaci majetku, kterou provedlo tehdejší ministerstvo zemědělství, takže na tyto majetky nelze uplatňovat tzv. Benešovy dekrety.
Představitelé řádu chtějí získat majetek k dalšímu financování své činnosti na Moravě. Provozují zdravotnické i sociální služby a chtěli by je poskytovat českým občanům i poté, co stát přestane církve finančně podporovat. Právě kvůli tomu žádá o půdu. Pokud budou rytíři v první fázi úspěšní, nevylučují, že zažádají i o navrácení hradu Bouzov.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp