Rozhádaní Nečas a Schwarzenberg se v úterý sejdou nad smlouvou EU

05.02.2012 16:20 | Zprávy

Schůzka premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga (TOP 09) k evropské fiskální smlouvě bude s největší pravděpodobností v úterý na okraj jednání Poslanecké sněmovny. Sdělil to mluvčí vlády Jan Osúch. Šéf diplomacie a TOP 09 velmi kritizoval předsedu vlády za to, že se v pondělí v Bruselu k rozpočtovém paktu nepřipojil. Už dřív hovořil i o tom, že nebude sedět ve vládě, která by vedla Česko mimo hlavní proud evropské integrace.

Rozhádaní Nečas a Schwarzenberg se v úterý sejdou nad smlouvou EU
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Předsedové pravicových stran - Karel Schwarzenberg a Petr Nečas

Schwarzenberg byl tento týden v zahraničí. Na postoj Nečase v Bruselu reagoval ostrými slovy o ohledech na národněsocialistické křídlo v ODS a o poškození státních zájmů. Nečas následně řekl, že by měl ministr zahraničí vážit slova. Sám prý jednal v souladu s mandátem vlády. Premiérovo stanovisko k paktu podpořil prezident Václav Klaus i nejmenší koaliční strana Věci veřejné, ostrá kritika zazněla vedle TOP 09 i od opoziční ČSSD.

O tom, s jakým postojem ke smlouvě půjde TOP 09 do dalších jednání, bude podle šéfa poslanců strany Petra Gazdíka v úterý jednat předsednictvo a poté poslanecký klub. Následně by se měli sejít Nečas a Schwarzenberg. "Je pravděpodobné, že ke schůzce pana premiéra s ministrem zahraničí dojde v úterý na okraj jednání sněmovny. Přesný čas zatím není znám," sdělil ČTK Osúch.

Podle Gazdíka chce Nečas informace o evropském rozpočtovém paktu a jednání v Bruselu mimořádně zařadit ve čtvrtek na program schůze sněmovny. ČSSD žádá k fiskální smlouvě mimořádnou schůzi dolní komory, stejně jako k problémům s vyplácením sociálních dávek a situaci ohledně čerpání peněz z EU ministerstvem školství. Koalice zatím tyto návrhy pravidelně odmítá. Její představitelé tvrdí, že pro debaty je prostor ve výborech.

Do března času dost

Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) dnes v České televizi řekl, že premiér smlouvu neodmítl, když se k ní v tuto chvíli nepřipojil. Do března, kdy má být podepsána, je podle něj na vyjednávání čas. Nechtěl ale mluvit o tom, jaký by mohl být výsledný kompromis a postoj Česka. O smlouvě chtějí s vládou jednat i odbory, a to na tripartitě. Podle šéfa odborového svazu Kovo Josefa Středuly by totiž český odmítavý postoj mohl ohrozit pracovní místa.

K dohodě se v pondělí v Bruselu rozhodlo připojit 25 z 27 zemí EU. Británie svou účast odmítla už loni. Fiskální pakt předepisuje dluhovou brzdu a automatické sankce pro rozpočtové hříšníky. Rozhodnutí českého státu překvapilo evropské politiky i zahraniční tisk. Nečas ale podle svých slov jednal v souladu s mandátem, který mu dala vláda pro účast na vrcholné schůzce. Zahraničněpolitický konflikt rozdělil i českou levici. ČSSD Nečasovi vyčetla špatné strategické rozhodnutí a zbabělý a nesrozumitelný postoj, KSČM ho naopak podpořila.

Státy, které se ke smlouvě připojí, by měly dodržovat přísná rozpočtová pravidla. Do svého právního řádu by měly zakotvit to, že by jejich strukturální rozpočet měl být v podstatě vyrovnaný nebo v přebytku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: aš, čtk

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

4:40 Jen Eskymáky tady nemáme. Verbež! Mnoho Ukrajinců si myslí, že jsou šlechta. Mladá Boleslav se možná mění ve velký bolehlav

„Zvlášť ‚úkáčka‘ si myslí, že jim to tady úplně patří, že jsou šlechta. Prý bojujou za naši demokrac…