Rušno na Libereckém kraji. Obvinění hejtmana, rozpad koalice, rozhádaní zelení. Co bude dál?

12.12.2014 18:29 | Zprávy

Po dvou letech zdánlivého klidu, kdy v Libereckém kraji vládla v České republice unikátní koalice regionálních uskupení Starostů a Změny pro Liberecký kraj, se začaly dít věci. Nejdříve přišlo šokující obvinění hejtmana Martina Půty (Starostové) z braní úplatků, krátce nato na krajském zastupitelstvu odvolali zastupitelé – na návrh Starostů – Zuzanu Kocumovou (Změna). Rozhádali se i krajští zelení, o nové koalici jednají se Starosty dva kluby z původní Změny. Kdo bude kraji vládnout, je ve hvězdách. Nejpravděpodobněji se jeví koalice Starostů s jednou částí Změny, případně doplněná o ODS.

Rušno na Libereckém kraji. Obvinění hejtmana, rozpad koalice, rozhádaní zelení. Co bude dál?
Foto: regionalni-rozvoj.kraj-lbc.cz
Popisek: Krajský úřad Libereckého kraje

Před dvěma lety to byla v Liberci velká sláva. Krajskou koalici vytvořila dvě regionální hnutí –Starostové pro Liberecký kraj a Změna pro Liberecký kraj. Naprosto unikátní v celé České republice, velké politické strany ODS či ČSSD skončily v opozici. Hejtmanem se stal populární Martin Půta. A jeho oblíbenost stále narůstala, až tak, že se stal předsedou celostátního hnutí – Starostů a nezávislých. A pak přišel blesk z čistého nebe. Policie hejtmana obvinila z braní statisícového úplatku v souvislosti s rekonstrukcí kostela Máří Magdaleny. Hejtman tvrdí, že je nevinný a žádný úplatek nevzal. Rezignoval sice na funkci předsedy Starostů a nezávislých i předsedy Regionální rady Severovýchod, ale hejtmanem zůstal. „Pokud bych rezignoval, přiznával bych tím vinu. A já žádný úplatek nevzal," potvrdil redaktorovi ParlamentníchListů.cz.

Korytář se zaměřil na Liberec. Doplatil na to kraj

Pod povrchem doutnalo další drama. Vyvrcholilo na prvním zastupitelstvu po hejtmanově obvinění (18. 11.), které se konalo 25. listopadu. Odvolána byla statutární náměstkyně Zuzana Kocumová, mající v rezortu na starosti zdravotnictví a sport. Na návrh koaličních Starostů. Pro vysvětlení krizového stavu se musíme podrobněji zahledět do klubu Změny pro Liberecký kraj. Ten měl 10 členů. Tvořilo ho 5 členů Strany zelených – Josef Jadrný, Alena Losová, Ivan Kunetka, Jaromír Baxa a Miloslav Hudec. Tři nezávislí – Ivana Hujerová, André Jakubička a Vladimír Opatrný. A Jan Korytář a Zuzana Kocumová z politického hnutí Změna. Do krajských voleb v roce 2012 přitom vedl celé uskupení Změny pro LK Jan Korytář. Do rady kraje však nevstoupil. Korytář byl předtím několik měsíců primátorem Liberce (od listopadu 2010 do dubna 2011) a upnul se na návrat na libereckou radnici. Což se mu podařilo, v nedávných komunálních volbách jeho Změna pro Liberec opět vyhrála. A Korytář je nyní vlivným náměstkem primátora Batthyányho (ANO) pro ekonomiku a rozvoj. Ale z hlediska kraje se tato strategie ukazuje jako chybná.

Předsedou zastupitelského klubu Změny pro Liberecký kraj se stal Josef Jadrný, též náměstek pro životní prostředí a zemědělství. A také krajský předseda Strany zelených. A co se nestalo. „Převzal jsem zelené po období, kdy se hádali, s cílem je stabilizovat. Chvíli byl klid. Pak však začaly hádky znovu,“ vysvětlil Jadrný ParlamentnímListům.cz. Podle svých slov se před rokem politicky rozešel s Janem Korytářem. Ten sice u zelených není, ale byl tam ještě předtím, než založil politické hnutí Změna. A v Liberci jsou zelení se Změnou propojení natolik, že málokdo ví, kdo z nich je u zelených. Pro většinu jsou změnaři. Názorový rozkol mezi Korytářem a Jadrným vyústil v roztržku v klubu Změny pro LK i ve Straně zelených. „Byly tu dva vlivy. Jeden dělat zelenou ekologickou politiku, druhý tu protikorupční," vysvětlil Jadrný. Představitelem té druhé je právě Korytář. „A ten si pod sebe stáhnul liberecké zelené," doplnil náměstek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Naše rakety jsou efektivní, tvrdí americký generál. „Jo, zničili Rusům pláž,“ ozvalo se

8:20 Naše rakety jsou efektivní, tvrdí americký generál. „Jo, zničili Rusům pláž,“ ozvalo se

Generál Christopher Cavoli, vrchní velitel amerických a spojeneckých sil NATO v Evropě, během slyšen…