Rusofobie je v podstatě sociální patologie. O lidech, ovládaných touto nenávistí, promlouvá psychiatr Ivan David

21.02.2015 14:35 | Zprávy

Bývalý ministr zdravotnictví Ivan David, profesí psychiatr, se ve svém zamyšlení, které zveřejnil server PrvníZprávy.cz, věnuje rusofobii. Podle jeho názoru by se tomu, co označuje, mělo říkat spíše antirusismus.

Rusofobie je v podstatě sociální patologie. O lidech, ovládaných touto nenávistí, promlouvá psychiatr Ivan David
Foto: ivandavid.cz
Popisek: Bývalý ministr zdravotnictví Ivan David

Antirusismus je podle Davida speciální forma xenofobie. "To, co se nazývá xenofobie obvykle není fobií, tedy iracionálním strachem, ale nenávistí," vysvětluje s tím, že nenávist nikdy racionální není, i když je "pochopitelná". Poukazuje na to, že téměř každé dva sousední národy spolu v historii válčily a obyvatelstvo spolu s útrapami sdílelo i nenávist. Zejména pokud bylo součástí národa, který nezvítězil.

Skupinově sdílené nenávisti podlehli Poláci, Lotyši, Estonci, Ukrajinci

Skupinové sdílenou nenávist pokládá za sociální patologii. "A to i v případě, že zachvátí skoro celé národy. Smutným příkladem národů většinově zachvácených antirusismem jsou například Poláci, Lotyši, Estonci a Ukrajinci," píše David s tím, že kdo je prostšího ducha, podléhá nenávisti snáze, stejně jako lidé podezřívaví nebo nadaní sklonem k prudkým negativním emocím. "Tvorba a podpora skupinové nenávisti jako nástroje k manipulaci davů je, zdá se, úkolem médií přichýlených k vládnoucím. Lžou, když tvrdí že informují a bdí nad veřejným zájmem," uvádí exministr.

Celý text ZDE

Připomíná, že Rusové vstoupili Čechům do života ve třech fázích. Poprvé jako vítězové nad Němci. "Ovšemže Sovětský svaz chtěl rozšířit svoji moc na západ do východní Evropy. Ostatně také Spojené státy vstoupily do války proto, aby rozšířily svoji moc na východ do západní Evropy. Dodnes mají v Německu své vojenské základny a nové budují na dostřel od Ruska," vysvětluje David skutečné pohnutky mocností, které je vedly ke vstupu do války s hitlerovským Německem.

Domácí elity bývaly u nás elitami, protože zprostředkovávaly cizí moc nad národem

Podruhé se Rusové uplatnili jako nositelé ideologie a jako cizí moc vstoupili skoro všem do života v srpnu 1968 a v letech následujících. "Cizí moc se zdejšímu lidu nikdy nelíbila, zatímco tuzemské elity byly již celá staletí (s dvacetiletou přestávkou) elitami právě proto, že zprostředkovávaly cizí moc nad národem, kterému vládly," píše David s tím, že to platí dodnes.

V současnosti je jako cizí moc stále více vnímána Evropská unie ovládaná stále viditelnější rukou USA. "Ti, kteří zde chtějí vládnout, doufají, že se jim podaří si zasloužit důvěru a podporu cizí moci," vysvětluje David.

Upozorňuje na fakt, že naše přežití je vázáno na možnost exportu hotových výrobků. K tomu ovšem potřebujeme import surovin. "Rusko má suroviny a může být odbytištěm. … S nimi přežije i bez Evropy. Rusko nemá zájem o územní expanzi. Nepotřebuje ji," vysvětluje David s tím, že Rusko rozhodně nestojí o základny v blízkosti svých hranic. "Ty budují USA, protože chtějí vyvolat válečný konflikt s nepodrobivým Ruskem," domnívá se exministr.

Máme-li přežít, musí Rusko zůstat naším partnerem

Zároveň uvádí, že máme-li přežít, musí Rusko zůstat naším partnerem. "Nemusíme se milovat. Evropa, jejíž ‘elity‘ jsou řízeny americkou cizí mocí, vede celý kontinent do záhuby. Spojené státy nám nenabízejí nic pozitivního," uvádí s tím, že podle USA máme nakupovat jejich zbraně a podrobit se jejich diktátu, čímž míní připravovanou smlouvu TTIP. Další, co po nás USA chtějí, je posílat vojáky do jimi vedených válek a jimi vyprovokovaných konfliktů.

"Reálně hrozí, že se Evropa opět stane válčištěm. Evropským ‘elitám‘ slibují, že je nechají přežít, budou-li věrně sloužit k neprospěchu lidu vlastních zemí," uzavírá Ivan David své zamyšlení a dodává, že pokud máme přežít, nemůžeme si dovolit takové "elity". "Musíme je vyměnit," vyzývá.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Evropané, z vašich peněženek půjde víc na Ukrajinu, řekl ministr

7:20 Evropané, z vašich peněženek půjde víc na Ukrajinu, řekl ministr

Evropa se musí připravit na větší finanční zátěž při podpoře Ukrajiny, varoval finský ministr obrany…