Anna Šabatová se totiž v minulých dnech postavila na stranu studentky ze Somálska, které Střední zdravotnická škola v Praze zakázala nosit na hlavě šátek, jenž některé muslimky používají k zahalení vlasů a krku. Podle Šabatové se škola dopustila nepřímé diskrimince. To znamená, že třeba původně neutrální pravidlo školy, kde mají údajně všechny studentky zakázáno nosit pokrývku hlavy, vyústí v diskriminaci a potlačení práva na svobodu víry. Dívka ze Somálska a další muslimská studentka této školy z Afghánistánu údajně kvůli tomu studium předčasně ukončily.
Toto pravidlo zanesené do školního řádu podle ombudsmanky narazilo na právo ošetřené základní Listinou práv a svobod a dalšími mezinárodními smlouvami vyznávat svobodně víru či náboženství. Šabatová zdůraznila, že i v našem prostředí je podobná praxe známá a uvedla příklad jeptišek, které také chodí v čepcích a dokonce i v celém řeholním oblečení. Zdůraznila také, že muslimky, které se na zdravotní škole dostaly do potíží, používaly šátek, který nezakrýval tvář a zahaloval pouze vlasy, krk a případně hrudník.
Vždy je třeba posuzovat věci v kontextu
Martina Veselovského zajímalo, jak pohlíží například na chlapce, který přijde do školy v mikině s kapucí, v protikladu s dívkou v hidžábu. Podle Šabatové jde o zásadní rozdíl, protože se ty věci mají posuzovat v kontextu. „Nošení šátku patří u těch dívek k sebeurčení a patří to ke kulturní a muslimské tradici,“ zdůraznila.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr