První fáze proběhne už v příštím roce. Tato část cvičení se ale uskuteční pouze v rámci ministerstva obrany a na teoretické úrovni jako komplexní štábní nácvik. „Nebudeme vyvážet žádný materiál či zbraně, ani povolávat zálohy a věcné prostředky z civilního sektoru,“ ujistil Bečvář veřejnost.
Na tuto fázi chce v roce 2017 armáda navázat mobilizačním cvičením s využitím vojáků v aktivní záloze jako figurantů. „S nimi pak procvičíme přijímací proces osob a techniky znovu bez jakéhokoliv dopadu cvičení na civilní veřejnost. V návaznosti na to pak provedeme stmelovací cvičení s vyvedením jednotky do vojenského výcvikového prostoru. Tato fáze bude zaměřena na 7. mechanizovanou brigádu a pro ukázku bude zvolena jedna tanková rota,“ vysvětlil náčelník generálního štábu.
Celý text je ZDE
Počet vojáků z povolání by se podle něj měl do roku 2025 zvýšit na 24 tisíc, aktivní zálohy by měly vzrůst až na pět tisíc.
V příštím roce 2016 se chce česká armáda soustředit především na působení v Afghánistánu a v Mali, menší mise budou pokračovat na Balkáně, Sinaji či v jiných operacích Evropské unie a OSN.
Bečvář reagoval i na silné hlasy, které české armádě radí, aby raději zůstala doma a chránila své hranice. „Čeští vojáci přeci působí v zahraničí na základě mandátu, který nám byl dán rozhodnutím vlády a Parlamentu, hájí a prosazují zde zájmy své vlasti,“ uvedl a vysvětlil, že ochrana hranic České republiky nezačíná na hřebenech našich pohraničních hor. „Ta doba je již dávno pryč. V současném globalizovaném světě to jsou právě zahraniční operace, v nichž hájíme po boku svých spojenců naše zájmy. Musíme opustit ve svém uvažování teritorium České republiky a soustředit se na skutečné kořeny problémů a tam hledat jejich řešení,“ konstatoval náčelník generálního štábu české armády Josef Bečvář.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam