Senátní kandidát, jakého jste ještě neviděli: Hubí štěnice, drsně promlouvá o podvodech cikánů, a chudým daroval pračku

06.09.2016 20:35 | Zprávy

ROZHOVOR Sázím na zoufalou bílou většinu, říká před volbami sběratel, herec, zakladatel Válečného muzea Sudety a podnikatel v realitách Jiří Maria Sieber (Řád národa). Mostečan, který denně jedná s dlužníky, hubí štěnice a kandiduje do senátu, si momentálně užívá nečekaných reakcí v kauze pračky, kterou se rozhodl darovat chudým. „Cikáni dostávají ročně pětatřicet tisíc na nový nábytek, tahle skončila zpeněžená v bazaru. Může sloužit někomu, kdo si toho bude vážit,“ říká k případu, za který byl dokonce udán policii. Někteří jeho tvář znají z reklam, jiní si jej vybaví třeba z pořadu Jana Krause, kde byl představen jako sběratel klystýrů. Jak snáší předvolební špínu člověk, který je ochoten postiženým splnit sen o moři?

Senátní kandidát, jakého jste ještě neviděli: Hubí štěnice, drsně promlouvá o podvodech cikánů, a chudým daroval pračku
Foto: Archiv J. M. Siebera.
Popisek: Jiří Maria Sieber před jedním z vybydlených chanovských panelových domů.

Na začátku setkání za účelem rozhovoru se bezděky dostane nejdříve do role právě sběratele. Tento jeho osobní zájem je koneckonců zjevný i z celkového vzhledu jeho realitní kanceláře, jejíž interiér působí jako antikvariát, na sloupech jsou dochované uliční směrovky, například i „Chanovská“, dále staré pendlovky či olejomalby. Než si připraví svou pravidelnou dávku ranní kávy, nabízí – v mezičase – k pokochání několik artefaktů, kterými se krášlili lidé v době bronzové. „Dokonce jsem nechal udělat chemický rozbor, takže vím přesně, co tam před těmi čtyřmi tisíci lety oni používali. I jako platidlo anebo materiál pro další zpracování,“ dodává Mostečan, který mimo jiné otevřel v roce 2008 v bývalém protiatomovém krytu Válečné muzeum Sudety. „Já jsem v tom muzeu tak nějak opustil téma války a začal jsem se věnovat středověku a době bronzové. Člověk se i jako sběratel vyvíjí a já jsem získal velice zajímavé kontakty, přátelé z Kolína mají doma po předcích bednu s řadou zajímavých exponátů. Takže muzeum se rozšiřuje do dalšího spektra,“ vysvětluje na dotaz ParlamentníchListů.cz.

Jako prevenci před těmi, kteří by ho hned chtěli nařknout z toho, že snad někdo někde neoznámil nějaký nález, dodává: „V tomto případě je to trochu jinak. V roce 1941 přijal parlament Protektorátu Böhmen und Mähren (Protektorát Čechy a Morava, což byla část československého území, od 15., respektive 16. března 1939 do 8.–9. května 1945, okupovaná nacistickým Německem, pozn. red.) zákon, že co najdete v zemi, to je ‚státovo‘. Ale až od roku 1941. Tento zákon v roce 1945 padl jako všechny zákony. Pak byl podobný přijat v roce 1957 a následně pak v druhé půlce sedmdesátých let. Ale pokud to bylo nalezené před rokem 1941, což toto evidentně bylo, tak jde o soukromý majetek. Navíc já jsem to tedy nenalezl v zemi, ale koupil.“

Než domluví, otáčí se chvíli zády a pokládá na stůl další kousek. „Když jsme u té doby bronzové, tohle je srp z té doby, tady sekyra a dále sekyra tulejovitá s ouškem, těch je asi osm v republice. Klidně si to vezmu do ruky, jestli chcete…,“ reaguje nabídkou "pózování s artefakty" na můj pohyb rukou po fotoaparátu. „... a tady ta věc, měděná sekyra, to je eneolit, to je stáří asi pět tisíc let zpátky. Takže muzeum dál funguje, ale asi bychom měli řešit to aktuálnější…,“ přechází samovolně k tomu, že v současnosti jej média oslovují za účelem rozhovoru především proto, že kandiduje do Senátu v Mostě v Ústeckém kraji, a to za Řád národa.

Foto: Lucie Bartoš

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dřív běžná cena, teď je to extrémní sleva. Vejce mimo akci 7,49 Kč za kus

19:30 Dřív běžná cena, teď je to extrémní sleva. Vejce mimo akci 7,49 Kč za kus

Co byla vloni před Velikonocemi běžná cena, je letos již označováno za extrémní slevu. Tak by se dal…