Rada bezpečnosti OSN si znovu sedne k jednomu stolu a bude debatovat o tom, co dál s komunistickým režimem, který odpaluje jednu raketu za druhou. Tento raketový test odsoudili i tradiční spojenci KLDR Čína a Rusko. Střela Hwasong-15 může podle severokorejského režimu zasáhnout kterékoli místo na půdě USA. Raketa je prý schopná uletět 13 tisíc kilometrů. Podle odborníků však není jisté, že Severní Korea dokáže kdykoli zasáhnout kterékoli místo v USA. Aby se tato teze potvrdila, bylo by třeba ještě více testů.
Celou zprávu CNN naleznete zde.
Raketa vyletěla do výšky téměř 4 500 kilometrů, což žádná jiná severokorejská střela zatím nedokázala, a poté dopadla do Japonského moře. Podle CNN šlo o dramatickou ukázku síly. Především v Rusku prý doufali, že delší prodleva mezi raketovými testy znamená, že KLDR stojí o zklidnění situace. Poslední test se uskutečnil 15. září. Severokorejské ticho však nebylo výrazem vůle respektovat stanoviska OSN.
Jihokorejský ministr pro sjednocení Čo Mjong-kjon má za to, že příští rok bude KLDR schopna odpálit raketu s dlouhým doletem, která unese jadernou hlavici. Tato jaderná hlavice by nejspíš skutečně mohla zasáhnout kterékoli město v USA.
Představitelé KLDR však tvrdí, že jejich arzenál nepředstavuje riziko pro svět, pokud nikdo nebude ohrožovat zájmy KLDR. Kim Čon-un pravděpodobně chápe jadernou zbraň jako pojistku vlastní moci a věří, že Spojené státy odradí od operace, jakou předvedly např. v Iráku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp