„Pro přijetí zbraňové novely hlasovala většina. Majitelé legálně držených zbraní by podle ní měli mít výslovné právo zasáhnout v případě potřeby k zajištění bezpečnosti státu. Motivem byla i nová evropská směrnice. Ta v Česku vzbudila nevoli, protože omezuje držení zbraní,“ uvedl problematiku moderátor s tím, že dnešní ústavní novela má deklarovat nesouhlas České republiky. Dodal ale také, že ne všichni poslanci byli pro a že kritici označují novelu za prázdné gesto.
První otázka besedy v Událostech, komentářích na toto téma směřovala na Jiřího Miholu s tím, že v KDU-ČSL bylo pět poslanců proti a jedním z nich je právě i Jiří Mihola. „Co se týká mého názoru, ten jsem jasně na sněmovně deklaroval,“ uvedl Mihola a prozradil, že tuto složitou tématiku konzultoval s Ústavními právníky, s odborníky na zbraně i s kolegy. „A ty jsem vyzval, aby nepodpořili zákon buďto zdržením se, nebo hlasováním proti,“ řekl Jiří Mihola.
Na žádost moderátora řekl i jednu větu, která shrnuje jeho výhrady proti zákonu. „Tak především je zbytečný,“ řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL a dodal. „My vlastně právo na legální držení zbraně máme ošetřené zákonem a dokonce tam padaly i výrazy, že jedno z nejlépe ošetřených,“ uvedl Mihola s tím, že tento ústavní zákon vnímá spíš jako jakousi reakci právě na tu evropskou směrnici, kterou to podle něj stejně neřeší.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora