Šlachtovi lidé hromadili kompro odposlechy, šetřili si je "na horší časy". Teď je pouštějí Babišovým novinářům. Zde je důkaz

03.09.2016 9:31 | Zprávy

Už tak dost nelichotivý obrázek české policie se opět dostává o notný kus od výkladní skříně bezpečnostních složek dál. Odposlechové eldorádo, které před časem rozpoutal v rámci policejních mocenských vendet Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) v Olomouci, do které měl v první řadě spadnout exministr vnitra Ivan Langer, přineslo lidem Roberta Šlachty stovky hodin záznamů rozličných schůzek. V restauraci Potrefená husa (v domě patřícím Langrovu příteli Ivanu Kyselému, společnost dostala po aféře údajně výpověď) je dokonce podle neoficiálních informací z policie koordinovala příslušnice ÚOOZ coby servírka. Jenže policisté si z „uší“ vyzobli, co se jim hodilo do takzvané kauzy Vidkun, z níž měly přes policejního prezidenta Tomáše Tuhého podle bývalého šéfa ostravského ÚOOZ Jiřího Komárka brutálně unikat informace, to nejtřaskavější si ale ponechali na horší časy, až se dostanou do střetu s vedením prezídia a ministrem vnitra.

Šlachtovi lidé hromadili kompro odposlechy, šetřili si je "na horší časy". Teď je pouštějí Babišovým novinářům. Zde je důkaz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, šéf ÚOOZ

Ano, dnes už je zřejmé, že k tolik kritizované reorganizaci policie došlo nejen kvůli dublování práce specializovaných policejních složek, ale velmi pravděpodobně i kvůli tomu, že se Šlachtův útvar téměř přestal zajímat o organizovaný zločin a soustředil se hlavně na lobbisty a politiky, tedy na pracovní téma, které mělo dle vnitřních regulí patřit protikorupční policii. A dnes už není vyloučeno ani to, že k reorganizaci možná došlo i kvůli chystané další fatální razii, ne nepodobné té ze Strakovy akademie z léta 2013. Která by díky stylu práce ÚOOZ a vrchních žalobců dopadla u soudů s velkou pravděpodobností velmi podobně.

Co na celé věci ale nejvíc zaráží, že z olomouckých odposlechů usochali pouze případ Vidkun, pojmenovaný podle norského důstojníka a fašistického politika Vidkuna Quislinga. Jeho jméno dnes platí v mnoha světových jazycích za synonymum pro kolaboranta či vlastizrádce a je zjevně, že Šlachtovi lidé mířili výrazně výš, než na olomoucké policisty a politiky. ParlamentníListy.cz proto přinášejí celé znění sdělení obvinění olomouckému hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi, podnikateli a Langerovu příteli Ivanu Kyselému, náměstkovi policie olomouckého kraje Karlu Kadlecovi a jeho podřízenému Radku Petrůjovi. Není v nich ani zmínka o policejním prezidentovi Tomáši Tuhém, sociálnědemokratickém poslanci Romanu Váňovi, ani o „vyřešeném Robertu Šlachtovi“. Čtenář nechť posoudí sám.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Práce pro cizí moc jménem Brusel. Skandál a nový návrh z ČR

15:39 Práce pro cizí moc jménem Brusel. Skandál a nový návrh z ČR

Z Evropské komise přišlo doznání ohledně kauzy s dotacemi na ekologické neziskovky. Sama Evropská ko…