Sobotku čeká výslech. Před vyšetřovací komisi půjde i státní zástupce Ištvan

11.08.2017 15:35 | Zprávy

Před sněmovní vyšetřovací komisi k únikům informací z vyšetřovacích spisů předstoupí příští úterý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Předvolán je také ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych a dva bývalí policisté Stanislav Hájek a Milan Večeřa. ČTK to dnes řekl předseda komise Martin Plíšek (TOP 09).

Sobotku čeká výslech. Před vyšetřovací komisi půjde i státní zástupce Ištvan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pokračovala řádná schůze sněmovny. Poslanci měli projednat zákon o univerzitních nemocnicích a poslaneckou předlohu o státních svátcích

Sobotky se chce komise ptát na to, jak jako premiér vnímá problém úniku informací z živých vyšetřovacích spisů, jaká opatření vláda proti těmto únikům udělala a případně jaká opatření Sobotka doporučuje. Premiér mimo jiné koordinuje činnost tajných služeb, poslanci se ho proto chtějí ptát i na tuto činnost ve vztahu k zaměření komise, uvedl Plíšek. Sobotkův výslech podle něj navrhl člen komise a místopředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Dalším předvolaným je vrchní státní zástupce Ištvan, který ale dosud nebyl zbaven mlčenlivosti. Komise se ho chce ptát na úniky informací v korupční kauze v Olomouckém kraji nazvané Vidkun a kauzy úniků ze spisů Beretta, které má ve své působnosti. „Pokud nebude zbaven mlčenlivosti, tak se s ním můžeme bavit spíše v obecné rovině, jaká jsou opatření na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci proti únikům z vyšetřovacích spisů a jak on tu věc vidí,“ poznamenal Plíšek.

Komise vyslechne i ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha. Centrála vyšetřuje kauzu Beretta týkající se vynášení informací z trestního spisu. O kauze se bavil novinář Marek Přibil s exministrem Andrejem Babišem na uniklých nahrávkách z jejich rozhovorů. Z nahrávek zveřejněných začátkem května na anonymním twitterovém účtu Julius Šuman vyplývá, že Přibil předává Babišovi dokumenty, které podle novináře pocházejí z policejního vyšetřování této kauzy.

Předvolaný bývalý policista Hájek se zabýval odposlechy. Média ho popisují jako Přibilovu spojku, jeho jméno je známé také z kauzy kolem bývalé šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase z ODS Jany Nagyové (nyní Nečasové). Ze zveřejněných odposlechů u této kauzy vyplývá, že se ho Nagyová neúspěšně snažila prosadit na místo šéfa Útvaru zvláštních činností, který se zabývá odposlechy a sledováním lidí. Kromě Hájka podle médií nosil Přibilovi kompromitující materiály Milan Večeřa, což je rovněž bývalý policista.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

17:54 Washington: Bystroň se setkal s hvězdou z okolí Donalda Trumpa

Europoslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se během své cesty do USA při přílež…