Podle něj byla všechna tato opatření postupně vyzkoušena v průběhu posledních více než 30 let v USA. I tam byla doprovázena sliby o prosperitě pro ty, kteří si ji zaslouží.
Jenže: letos koncem září byly v USA publikovány údaje o vývoji životní úrovně domácností. „Medián příjmů mužů (střední hodnota platů, nikoliv průměr) byl v roce 2010 ve Spojených státech při zohlednění inflace stejný jako v roce 1964. To znamená, že téměř půl století prudkého vzestupu produktivity práce nepřineslo zaměstnancům prakticky nic,“ upozorňuje Keller.
Smetanu z růstu ekonomiky podle něj shrábly firmy, jejichž zisky jsou v době doznívající hospodářské krize a vrcholícího zadlužení státu nejvyšší od konce druhé světové války.
Naproti tomu zaměstnanci při stagnujících mzdách odevzdávají stále víc peněz na soukromé pojištění. Za poslední dekádu stouply příspěvky na zdravotní pojištění o 90 %, poplatky za studium na veřejných vysokých školách o 27 %.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam