Sociolog zkoumal chování lidí v pandemii: Kdo moc kouká na televizi, má potom velký strach

20.11.2020 11:35

Sociolog Daniel Prokop z agentury PAQ Research od března dělá průzkum, v němž detailně sleduje chování a rozhodování lidí při pandemii koronaviru. V rozhovoru pro server Echo24.cz prozradil, že došel například ke zjištění, že strach a obavy panují především mezi lidmi, kteří příliš sledují televizi. Někteří naopak nechodí na testy, protože jim je jedno, zda covid mají, či nemají.

Sociolog zkoumal chování lidí v pandemii: Kdo moc kouká na televizi, má potom velký strach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slečna s rouškou, ilustrační foto

Při průzkumu se lidí agentura také ptala například na to, proč se nenechají testovat. „Nejčastější odpověď je, že jim je vlastně jedno, zda to mají. Další nemají žádanku a nechtějí platit, nebo není dostupné místo v jejich okolí,“ vysvětluje sociolog.

Tento stav má více důvodů. „Jedním je, že stát nestíhal trasovat kontakty nakažených. Lidem se neozvala hygiena po kontaktu s infikovaným. Tím pádem neměli žádanku na test a museli by si ho zaplatit. To nechtěli,“ dodává.

Ve hře jsou i další důvody, proč se nenechají testovat. Jedním z nich prý je, že z některých míst v Česku se prostě není snadné na test dostat. „Když bydlíte v Tachově, tak vás pošlou do Plzně. A to je padesát minut cesty tam a padesát zpátky. Připočtěte si nějaké čekání a strávíte tím dohromady třeba tři hodiny,“ vysvětluje Prokop.

V rámci průzkumu o tom, jak vládní restrikce a samotný vir proměnuje občanům život, zjistili i to, co je jedním z hlavních důvodu, že mají lidé z koronaviru strach. „Ti, kdo se covidu opravdu bojí, hodně koukají na televizi,“ řekl Prokop. Klíčovým důvodem strachu je tedy i to, jakým způsobem se o koronaviru v médiích pojednává.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…