Některé záběry připomínají spíše raný středověk než 21. století v zemi, která patří díky nevyčerpatelným zásobám ropy k nejbohatším na světě. Luxusní nákupní střediska, oblíbená turistická letoviska a pohádková sídla saúdskoarabských šejků však zcela neodrážejí realitu. Na záběrech tajně natáčeného dokumentu je například vidět pět mrtvých těl visících mezi dvěma jeřáby. Těla patřila skupině lupičů, kteří byli popraveni na veřejnosti a jejich těla několik dní ponechána jako varování jejich případným následovníkům.
Na jiném záběru zase probíhá poprava ženy, která údajně zavraždila svoji nevlastní dceru. Žena je násilím vláčena k okraji silnice, kde je obstoupena čtyřmi policisty. V zoufalství křičí, že tento čin nespáchala, ale „saúdskoarabská spravedlnost“ nezná slitování. Po bleskovém stětí hlavy ženin křik rázem utichá. „V dokumentu jsou také diváci seznámeni s velkým veřejným prostorem v hlavním městě Rijádu, kde se pravidelně konají popravy. Je zde vybudován drenážní systém, který slouží ke smývání krve z popravených,“ uvádí britský deník.
Celý text v angličtině najdete ZDE.
Dokument také ukazuje, jakým způsobem se i na veřejnosti zachází se ženami, které jsou v Saúdské Arábii považovány za občany druhé kategorie. Policie ženy nemilosrdně bičuje za jakýkoli skutečný či domnělý přestupek. V jednom ze šokujících záběrů je slyšet nářek ženy sražené bezdůvodně k zemi. „Stejně bezdůvodné je napadení ženy mužským zákazníkem v supermarketu. Nejprve ji brutálně tlačí k zemi a poté od ní odchází, jako by se vlastně nic nestalo. Z mnoha desítek záběrů je patrné, že v zemi vládne tuhá diktatura,“ konstatuje Daily Mail a podivuje se tomu, proč je země považována za blízkého spojence Velké Británie.
Jak Daily Mail uvádí, v Saúdské Arábii může mít sebemenší kritika vládnoucího režimu za následek bičování či dlouhé období odnětí svobody. „Jak tvůrci dokumentu zmiňují, v zemi se v průměru koná jedna veřejná poprava denně. Na dodržování pořádku dohlíží náboženská policie, která neustále obchází v ulicích a nákupních centrech. Rouhání se trestá ukamenováním, krádeže amputací končetiny. Za urážku islámu může být člověk odsouzen k deseti letům vězení nebo 1000 ranám bičem,“ informuje Daily Mail s tím, že svět o těchto krutostech mnoho netuší, protože novináři nemají možnost v zemi svobodně natáčet.
Dokument se v přísném utajení natáčel šest měsíců; vedle saúdskoarabských aktivistů se na něm podílela britská komerční televize ITV a několik amerických televizí. „Po zveřejnění části filmu již bylo Loujain al-Hathloul, aktivistce bojující za práva žen, vyhrožováno smrtí,“ píše britský deník a poukazuje na masivní šíření nenávisti ve zdejších mešitách. „Židé prý zneužívají a ohrožují zemi, ale Alláh jejich konání zastavil a seslal na ně mučení a další hrůzy. Nenávisti se však učí i děti ve školách. Jistý čtrnáctiletý chlapec na kameru říká, že by měli být křesťani do jednoho vyhubeni. Ten samý osud by měl dle jeho názoru stihnout i šíitskou menšinu,“ uzavírá Daily Mail s tím, že po shlédnutí šokujícího dokumentu je nejvyšší čas přehodnotit vztahy mezi Velkou Británií a Saúdskou Arábií.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro