„Navštívili jsme syrského uprchlíka Ahmada, se kterým jsem se setkal již vloni v září ve městě Edirna, které leží na turecko-řeckých hranicích. Tehdy byl společně s dalšími 2000 Syřany. Většina z nich plánovala překročit ilegálně hranice s Řeckem. Turecké úřady vyzvaly Syřany, aby místo opustili. Přesto se 120 z nich rozhodlo na stadionu zůstat. Policie je proto odvedla do připravených autobusů. Z Ahmedem jsem poté ztratil kontakt a znovu jej navázal až v prosinci, kdy byl umístěn do uprchlického tábora v Tekirdragu, jenž se nachází dvě hodiny jízdy z Istanbulu,“ píše v úvodu své reportáže Lowen.
Ahmad britskému reportérovi sděluje, že tehdy v září bylo oněch 120 uprchlíků vráceno zpět do Sýrie. „Přitom dle mezinárodního práva je zakázáno vracet migranty do válečných zón. Ahmad mi sděluje, že tehdy proti uprchlíkům použila turecká policie násilí. Ukazuje mi fotografie, na kterých má obrovské modřiny na svých nohách,“ informuje Lowen o osudu Ahmada, který od září prošel detenčními centry v Aydinu, Erzurumu a nyní se nachází ve zmíněném Tekirdragu. „Jsem tady zavřený a doposud jsem si nevyslechl žádné obvinění. Nemám ponětí, kolik času tady ještě budu muset strávit,“ říká Ahmad, který by dle svých slov raději zemřel, než se musel vrátit do Sýrie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro