Špína a spodina! Na závěr výročí srpna 68 se pohádali Jakub Janda a Jiří Ovčáček

22.08.2017 7:10 | Zprávy

Mluvčí prezidenta Zemana a analytik Evropských hodnot Jakub Janda se každý po svém vyjádřili ke 49. výročí 21. srpna 1968, k invazi sovětských a dalších spřátelených vojsk do Československa. Bylo to ostré.

Špína a spodina! Na závěr výročí srpna 68 se pohádali Jakub Janda a Jiří Ovčáček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Ovčáček

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček je prý smutný z toho, co vidí. Nelíbí se mu, že si „elity“ a média hlavního proudu uzurpovaly jediný správný výklad dějin. Tyto elity se podle Ovčáčka postaraly např. o to, aby 15. březen 1939 upadl v zapomnění.

„V posledních letech čelíme agresivnímu pokusu pražské kavárny, mainstreamových médií a politických neziskovkářů zprivatizovat si úhelné dějinné okamžiky a klíčové osobnosti,“ napsal Ovčáček na sociální síti Facebook.

Tito vykladači jedné pravdy podle Ovčáčka předkládají jediný „správný“ výklad dějin. Platí to u roku 1989, 1968 a 1939. Problém podle Ovčáčka je, že na březen 1939 se prý naše elity pokouší zapomenout.

„Svou aktivitou poškozují odkaz událostí i osobností, protože staví po vzoru předlistopadových vládců modly podobné nedotknutelnému ‚vítězství pracujícího lidu‘. A stejně jako těmto vládcům se i současným privatizátorům onen lid jaksi vytratil ze zřetele,“ pokračoval mluvčí. 

Bez aktivity lidí by přitom nedošlo ani k pohybům roku 1968, ani k sametové revoluci roku 1989, připomněl nakonec mluvčí.

Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty si ale všiml, že zatímco Ovčáček se ke 21. srpnu 1968 vyjádřil, sám prezident Zeman mlčel. „Miloš Zeman jako správný ruský kolaborant věnoval výročí invaze a dvacetileté okupace tichou vzpomínku,“ napsal analytik ironicky. Ovčáčka tím zvedl ze židle. „Morální špína a spodina promluvila,“ okomentoval Jandova slova hradní mluvčí. Janda mu však obratem vrátil úder. „Pan mluvčí to nepochopil. Pointa právě je, že nepromluvila,“ odepsal Janda.

Jiří Ovčáček doslova napsal:

V posledních letech čelíme agresivnímu pokusu Pražské kavárny, mainstreamových médií a politických neziskovkářů zprivatizovat si úhelné dějinné okamžiky a klíčové osobnosti.

Vykladači jediné pravdy si uzurpují výklad 21. srpna 1968, 17. listopadu 1989 nebo třeba Václava Havla. Neváhají sáhnout ke zneužití v současném politickému boji, ke kádrování, k osočování z neideovosti a z podrývání naší skutečnosti.

Svou aktivitou poškozují odkaz událostí i osobností, protože staví po vzoru předlistopadových vládců modly podobné nedotknutelnému "vítězství pracujícího lidu".

A stejně jako těmto vládcům se i současným privatizátorům onen lid jaksi vytratil ze zřetele.

Přitom právě lid vzdoroval v srpnu 1968 v ulicích, bez lidu by nebyla listopadová revoluce a bez tlaku lidu by nebyl Václav Havel prezidentem.

Zbývá dodat smutný fakt, že připomínka 15. března 1939 byla zmíněnými privatizátory určena k postupnému zapomnění.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura soptil: Ukrajinci bojují v pražských ulicích. Dezertéři. Lidé se bojí. A Fiala? Neuvěřitelná odpověď

18:10 Okamura soptil: Ukrajinci bojují v pražských ulicích. Dezertéři. Lidé se bojí. A Fiala? Neuvěřitelná odpověď

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura dnes v Poslanecké sněmovně poukázal na tristní situaci na pražském …