Šrouby svobody se utahují. Bude nám Jakub Janda přes státní úřad přikazovat, co si myslet? Ve stínu tancovačky kolem dalajlámy se tento týden děly zásadní věci

22.10.2016 13:54 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Nad absurdní tancovačkou, kterou ztropili kolem dalajlámovy návštěvy v Praze někteří politici i novináři, se ve svém pravidelném ohlédnutí za médii uplynulého týdne zamýšlí Petr Žantovský. Všechny ty řeči o duchovním vůdci Tibeťanů považuje za zástupné, protože šlo o to zaútočit na prezidenta Miloše Zemana, který je vnímán jako člověk, jenž otevírá dveře čínským investicím. Doporučuje také důkladně se zamyslet nad tím, co přinese zřízení útvaru na Ministerstvu vnitra, který má bránit šíření nepravdivých nebo zavádějících informací a propagandy.

Šrouby svobody se utahují. Bude nám Jakub Janda přes státní úřad přikazovat, co si myslet? Ve stínu tancovačky kolem dalajlámy se tento týden děly zásadní věci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Za absurdní tancovačku považuje Petr Žantovský všechno to, co kolem návštěvy dalajlámy v Praze ztropili někteří politici a někteří novináři. „Přišlo mi velmi legrační, jakým způsobem na to reagovali lidé kolem lidové strany. Protože když za práva Tibetu bojuje člověk, který byl od první půlky osmdesátých let v lidové straně, tedy v Národní frontě, myslím pana Kalouska, tak je to opravdu zábavné. Při té příležitosti zmíním něco, co nesouvisí s dalajlámou, ale spíš s těmi lidmi, kteří zapomínají na svou minulost. Ve středečních Událostech, komentářích nabídla Česká televize rozhovor s ruským šachistou Kasparovem, který se politicky profiluje proti prezidentu Putinovi,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský.

Bývalý šachový mistr světa a nynější opoziční politik Garri Kasparov v něm velmi bojovně promluvil o tom, jaký je Vladimir Putin diktátor. „Přirovnával ho k vládě Adolfa Hitlera a podobně. Zapomněl nám ovšem sdělit to, že sám byl v době Sovětského svazu členem Komunistické strany Sovětského svazu, od roku 84 byl členem Ústředního výboru Komunistického svazu mládeže, tedy Komsomolu, a fungoval jako velmi aktivní a velmi loajální soudruh v dobách brežněvovských, tedy ještě před Gorbačovem. Jestliže se bavíme o tom, kdo může, nebo nemůže druhého poučovat o morálních nebo jiných kvalitách, tak by to asi neměli dělat lidé jako pan Kalousek nebo pan Kasparov, protože jsou trošinku handicapováni těmito skutečnostmi,“ poukazuje mediální analytik.

Dalajlámova návštěva dostala lidovce do záchvatu pravdoláskovnictví

Po této malé vsuvce se vrací k návštěvě dalajlámy v Praze a k televizní reflexi této události. „Ve středu také v Událostech, komentářích toto téma probíral pan Takáč s pány Bartoškem, Kmoníčkem a Ženíškem. S Kmoníčkem za Hrad a s těmi dvěma jako s lidmi, kteří vyjádřili nesouhlasný názor s oním prohlášením nejvyšších ústavních činitelů, tedy předsedy vlády, předsedů obou komor Parlamentu a prezidenta, v tom smyslu, že se návštěvou dalajlámy na Ministerstvu kultury nemění česká politika a české vztahy vůči Číně. Docela mě bavilo, že to některé naše politiky, ať koaliční lidovce nebo opoziční TOP 09, dostává do takového záchvatu pravdoláskovnictví a boje za věčné hodnoty. Protože to, že si pan ministr pozval dalajlámu, je jeho soukromá aktivita, nebyl k tomu nikým delegován a má na to svaté právo,“ poznamenává Petr Žantovský s tím, že pravdu měl Hynek Kmoníček v tom, že se schůzka neměla uskutečnit v místě, kde ministr Daniel Herman úřaduje.

Neměla se konat ani v ministrově pracovní době, neboť dalajláma není hlavou státu, ale je to náboženský představitel, který byl u Daniela Hermana na soukromé návštěvě. „Já bych v té souvislosti upozornil na krásný trapas, který se přihodil panu Takáčovi. Pan Kmoníček ho v té debatě upozornil na to, že máme nějakou mezistátní strategickou smlouvu s Čínou, a pan Takáč vykulil oči a zatvářil se tak, že netuší, že vůbec nějaká taková smlouva existuje. To mě tedy u moderátora nejdůležitějšího diskusního pořadu veřejnoprávní televize vskutku velmi zaráží. To, že samozřejmě všechny ty řeči o dalajlámovi jsou zástupné a že to jsou věci, které se netýkají Číny ani dalajlámy, ale Zemana, je dost zřetelné. Protože Zeman je zde vnímán jako člověk, který otevírá dveře čínským investicím, což je jedna z mála věcí, v níž si rozumí s předsedou vlády, takže cíl toho je naprosto zřejmý,“ upozorňuje mediální odborník.

Propagandistický nástroj, cílem jehož útoků je prezident Zeman

Hostem téhož pořadu byl komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček. „Rozvíjel konspirační teorii o tom, že premiér Sobotka a další signatáři byli donuceni k podpisu té deklarace o dalajlámovi. Nijak to nezdůvodnil, jen tak tajuplně naznačoval, dokonce že snad ČSSD a Zeman jsou Čínou korumpováni, nebo že má v budoucnu Čína nějaké nejmenované straně financovat předvolební kampaň. To jsou velmi prapodivné věty, které zaznívají z úst redaktora veřejnoprávního rozhlasu na obrazovce veřejnoprávní televize. A ještě paradoxnější je, že dotyčný moderátor panu Nováčkovi ani jednou nenamítl, že by bylo dobré všechny ty konspirační teorie nějak doložit. Česká televize se opět zachovala jako vždy, to znamená jako propagandistický nástroj, jehož v tuto chvíli společným cílem spolu s TOP 09 a dalšími je prezident Zeman. Jednoznačně a nedvojsmyslně. Tentokrát to potvrdila všemi možnými způsoby,“ tvrdí Petr Žantovský.

Druhou glosu věnuje tomu, co se v médiích děje kolem prezidentských voleb ve Spojených státech. „Mě strašně zaujalo, když se podívám na různé reflexe posledního televizního duelu v Las Vegas mezi paní Clintonovou a panem Trumpem, že narážím v mainstreamových médiích na velmi unisonní hlas, který dobře vyjádřila redaktorka E15 Julie Urbišová v pátečním vydání, když napsala, že diskuse odhalila, ‚proč bude Donald Trump poražen‘. To je také velice odvážná teze, aniž by byla jakkoli doložena. Jde o český zlozvyk v médiích, že se vystřelí nějaká teze, u níž se tváříme, že to je pravda, o níž není třeba diskutovat a jako takovou ji začneme multiplikovat s tím, že jednou ta teze zazněla, tak příště už můžeme říci, že přece už ta teze zazněla, takže to znamená, že už to je dávno zřetelná pravda. To je ryzí manipulační technika, které jsou česká standardní média plná,“ vysvětluje mediální analytik.

Debatu v první přímé volbě české hlavy státu mohl vést Bakalův redaktor

Jako legrační mu připadlo, že dle redaktorky hrdinou duelu Clintonová–Trump byl moderátor Chris Wallace, který pracuje v televizi Fox News. „O ní všichni víme, že je nakloněná republikánům. Paní Urbišová tam uvedla takovou zvláštní zmínku, která se dá vyložit několika různými způsoby, že Wallace se přes zaměření Fox News sám považuje za příznivce demokratů, a proto je nezaujatý. To je zajímavá věta, protože já bych si úplně stejně mohl říci, že tam posadili pana Wallace, o němž je známo, že je příznivec demokratů a zároveň pracuje v pravicové televizi, aby demonstrovali nezaujatost diskuse a jejího vedení. To je další manipulační technika, kterou známe i od nás, že navodíme dojem objektivity, že dáváme náležitě spravedlivě prostor všem stranám, ale zároveň někde v mezipatře té informace je skutečnost, že ten, který to celé vede, je člověk, který má jasnou volební sympatii. To je, jako kdyby diskusi mezi Karlem Schwarzenbergem a Milošem Zemanem vedl redaktor Hospodářských novin, které patří panu Bakalovi, což je obchodní partner pana Schwarzenberga. Tak to se mi jeví jako podivné,“ přiznává Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…