Povolební rozkol uvnitř ČSSD pomalu utichá, domníváte se ale, že je situace uvnitř strany vyřešena, nebo je jen tzv. ticho před bouří? Podaří se podle Vás ČSSD sestavit stabilní a konstruktivní vládu, v níž bude moci prosadit své předvolební sliby? Přeci jen se nyní spekuluje o koalici ČSSD, KDU-ČSL a ANO, přičemž poslední zmíněné hnutí se charakterizuje jako pravicový subjekt.
Jsem přesvědčen, že problém není v žádném případě vyřešen. Důvodem je skutečnost, že rozpor není jen v ambicích několika členů sociální demokracie a ve snaze nahradit předsedu ČSSD poslancem Michalem Haškem, ale je i objektivní - v pnutí mezi politikou vlády a potřebami a zájmy regionů. Globalizace totiž postupně snižuje vliv a význam centrálních vlád a posiluje vliv a smysl regionů. Problémem ČSSD ve střednědobém pohledu je její necharismatický předseda. Volič jednoznačně preferuje osobnost, se kterou se může ztotožnit a která mu fiktivně zajišťuje důvěru v jednotu slov a činů. To však neznamená, že správným předsedou má být Michal Hašek. Při sestavování vlády bude muset předseda ČSSD obětovat ty, kteří spoléhají na to, že za své služby budou odměněni posty ministrů. Bohužel těchto volných postů není tolik. Existenčním úkolem předsedy je sestavit vládu. Bohuslav Sobotka se dostane do nezáviděníhodné situace. Poslanecký klub sice podpoří novou vládu, včetně poslanců ČSSD, kteří jsou vůči němu v opozici, ale dále už svému předsedovi nepomohou. Naopak - budou čekat na jeho chyby či chyby vlády, kterou povede. Bohuslav Sobotka ovšem sestaví stabilní vládu, protože na jejím vzniku má zájem faktický vítěz voleb - hnutí ANO, které obsadí klíčové posty - ministerstva financí, vnitra a zahraničí. Obávám se, že ČSSD v takto sestavené vládě neprosadí dva předvolební sliby, které jsou pro její voliče z psychologického hlediska klíčové. Jde o přehodnocení tzv. církevní restitucí a také o zvýšení daní pro vícepříjmové skupiny obyvatele. Nakonec však paradoxně o stabilitě vlády bude rozhodovat úspěch intervence ČNB a skutečnost, zda zástupci hnutí ANO dokážou přijmout fakt, že změna chování úředníků ústředních orgánů státní správy vyžaduje dlouhodobý proces přesahující jedno volební období, a přitom musí být doprovázena zásadními personálními změnami. Předpokládané úspory totiž bez změny chování nelze zajistit.
Mělník a okolní obce zasáhla v červnu velká voda. Jak situace ve městě vypadá půl roku po povodních?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková