Všechna tato zla jej prý přivádějí k úvahám, zda jim dokáže čelit. Při té příležitosti si vzpomněl na text, který o tomto prolínání již před několika lety napsal a nyní by jej rád znovu připomněl. V něm líčí své chování při okupaci, útoku estébáků i střelbě ruské armády.
„Tuhle jsem narazil na staré přísloví: Někdy je lepší být minutu zbabělý než po věčnost mrtvý,“ začíná Štětina svůj starší text. Židovská moudrost jej prý přiměla k tomu, že šel do sebe. Vzpomněl si, jak v roce 1968 celý týden chodil po Praze vzteklý z barbarství ruské armády i ze zrady těch, kteří ji pozvali. „Trikoloru, kterou kdosi na Václaváku rozdával, jsem si dal na klopu. U Jiráskova mostu mne zastavil ruský oficír, píchnul mi samopal do břicha a řekl: Sundej to. Trikoloru jsem sundal a strčil do kapsy,“ prozrazuje svou první zbabělost.
Podruhé byl prý zbabělý až v roce 1977, když estébáci rozprášili skupinu, zabývající se distribucí ilegálních tiskovin. „Měl jsem na starosti s několika kolegy rozmnožování. Byla to těžká práce,“ vzpomíná. Zrovna v té době prý chystali kopie Charty 77 v cizích jazycích.
„Pro mne si přijeli autem do práce, odvezli do kachlíkárny v Bartolomějské a několik hodin tvrdě vyslýchali. Když mne načechrali, předložili mi k podpisu vázací akt spolupráce. Odmítl jsem podepsat. Fajn. Dodnes mne to těší. Ale mám před očima způsob, jak jsem to udělal. Neřekl jsem jim: Pánové, fízl nebudu, jděte s tím k čertu. Řekl jsem: Soudruzi, nemohu s vámi spolupracovat, protože se na takovou práci necítím dost profesně zdatný. Ne, děkuji,“ vyznává se ze své zbabělosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav