Sociální demokraty stmelil Miloš Zeman svým chováním k premiérovi a předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi a jeho boj za zachování Andreje Babiše v křesle ministra financí, proto začali uvažovat, že vyberou vlastního kandidáta do příští přímé prezidentské volby. Dokonce by mohli upustit od svého záměru vypisovat na výběr vhodného kandidáta vnitrostranické referendum. Není už ani jisté, že by v něm uspěl Miloš Zeman, jak se donedávna předpokládalo. Jednak skupina stoupenců Miloše Zemana se ve straně výrazně zmenšila, ne-li ztratila, jak potvrdil předseda Senátu Milan Štěch, jednak prezident svým postojem během vládní krize významně přišel o podporu uvnitř sociální demokracie.
A to přiznává i jeden z velkých obhájců a příznivců Miloše Zemana – poslanec Jaroslav Foldyna. Připustil, že i jeho samotného „moc nepotěšilo“, když viděl, „jak prezident mával tou hůlkou“. „Musím přiznat, že celá řada lidí, poznal jsem to i ve své organizaci, se vyjadřovala stejně jako já, že se jim tenhle způsob jednání nelíbil,“ řekl ParlamentnímListům.cz, protože řada sociálních demokratů si podle něj není jista tím, jestli prezidentovi rozumí. „Vykládali si to tak, že prezident je blíž názorům pana Babiše než postojům sociální demokracie,“ konstatoval poslanec ČSSD. Přesto doufá, že se vzájemné vztahy mohou ještě nějakým způsobem vyvíjet, že prezident změní stanovisko, takže nad ním ještě neláme hůl. „Já nedělám nic emotivně pod dojmem nějaké události. Na podzim máme mít průzkum veřejného mínění v rámci strany, kde se členové budou vyjadřovat. Uvidíme, co řekne členská základna, jak hluboce na ni tyto kroky zapůsobily,“ prohlásil Foldyna s tím, že on sám nemá potřebu přeskakovat z koleje na kolej.
Kariéra Zdeňka Škromacha je za zenitem
Jaroslav Foldyna žádného lepšího kandidáta než Miloše Zemana nevidí. „Škromach? Jeho si nedovedu představit,“ odmítl. Výběr vlastního kandidáta by podle něj byl velmi těžký. „Měli bychom postavit do volby někoho, kdo by uspěl ve volbách, přispěl ke kultivaci politické kultury v České republice a měl levicové názory. Ale neřekl bych, že někoho takového máme a známe,“ prohlásil. Na otázku, jestli by jím nemohl být Jiří Dienstbier, který už v prvním kole minulé přímé volby prezidenta získal přes 16 procent hlasů, odpověděl, že neví, jestli by byl vhodným kandidátem.
Podle profesora Jičínského, který před pěti lety kandidaturu Jiřího Dienstbiera podporoval, protože ho považoval za naději sociální demokracie, za novou důvěryhodnou tvář, udělal Jiří Dienstbier před druhým kolem volby zásadní chybu, když se ostře postavil proti Miloši Zemanovi, čímž podle něj značně poškodil svoji pozici v rámci sociální demokracie. „Dnes podobnou osobnost, jako byla tehdy osobnost mladého Dienstbiera, v sociální demokracii nevidím. Nevím, koho by sociální demokracie mohla do prezidentské volby kandidovat nebo doporučit. To mi není jasné,“ uvedl doyen sociální demokracie, protože prý nikdo z těch, kteří zatím ohlásili svůj záměr kandidovat, k levicovým kruhům nepatří, takže by těžko mohla sociální demokracie doporučit svým členům a sympatizantům, aby ho volili. Pokud jde o Zdeňka Škromacha, Jičínský si myslí, že jeho politická kariéra je za zenitem. „A pokud by kandidoval, myslím, že jeho podpora by také zůstala velmi omezená,“ dodal. Sám Škromach se nechal slyšet, že svoji kandidaturu na Pražský hrad nepovažuje za reálnou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová