Někdejší neúspěšný prezidentský kandidát ve svém projevu mimo jiné konstatoval, že celý svět volá po opětovném převzetí otěží Spojených států a Evropy. „Ve světle všech událostí nemůžeme jen lamentovat a stát stranou. Musíme se mnohem více zapojit do celosvětového dění,“ burcoval loni osmdesátiletý McCain, který vedle toho horoval pro větší spolupráci mezi Evropskou unií a Spojenými státy.
„Věřím v Evropskou unii,“ řekl dále McCain v rozporu se slovy amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v lednu konstatoval, že „vystoupit z Evropské unie bylo ze strany Velké Británie velmi rozumné“. Ačkoli je McCain rovněž republikán, zastává v tomto směru zcela opačné názory. „EU je pro Spojené státy jednou z nejdůležitějších aliancí. Evropská unie a NATO jsou dvě klíčové organizace, které zajišťovaly mír v posledních sedmdesáti letech.“
Celý text v angličtině je ZDE.
Aby té chvály nebylo až příliš, pustil se McCain aspoň do letmé konstruktivní kritiky EU, když hovořil o jejím přebujelém byrokratickém aparátu. „Brusel je ovládán až příliš velkým množstvím byrokracie, ale tento problém se v celosvětovém měřítku zdaleka netýká jen EU,“ pokračoval McCain ve smířlivém tónu, ve kterém setrval, i když přišla řeč na samotný brexit. „Nedokážu odhadnout, jaký efekt bude brexit mít a jestli to znamená začátek konce pro EU.“
Přes setrvalou kritiku Donalda Trumpa McCain podpořil amerického prezidenta v jeho názoru, že by měly členské státy NATO zvýšit své příspěvky na obranu. Připustil rovněž, že od prezidentských voleb se osobně s Trumpem nesetkal. „Je ještě příliš brzy na jeho hodnocení. Nicméně by mě zajímalo, komu nejvíc naslouchá a kdo stojí za jeho tweety v šest hodin ráno,“ ironizoval McCain zálibu Trumpa v Twitteru, kde si americký prezident často nebere žádné servítky.
Na druhou stranu se McCain postavil za Trumpa v otázce údajně přílišného vlivu Ruska na dění v Bílém domě. „S tím bych si nedělal starosti. Horší je podle mě vliv Ruska na samotné prezidentské volby. Byť já osobně jsem zatím neviděl žádné důkazy, které by něco takového potvrzovaly. Nicméně Putin má Krym, je na Ukrajině a chce Pobaltí. Vážení, pro Putina pracují kriminálníci z KGB. Ale i přesto nevidím nic špatného na tom, jestli se s ním Trump setká,“ uzavřel McCain.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro