Světová válka už brzy? Kolují alarmující prohlášení od lidí, které bychom měli brát vážně

27.05.2015 10:12 | Zprávy

Michael Auslin z American Enterprise Institute konstatuje, že Spojené státy a Čína za posledních dvacet letech nebyly nikdy tak blízko válečnému konfliktu jako dnes. Ve svém textu nastínil tři možné scénáře, na základě kterých by mohlo mezi Washingtonem a Pekingem skutečně dojít k vojenskému konfliktu. Jádrem sporu jsou zájmy v oblasti Jihočínského moře obou velmocí. Válka však hrozí i mezi NATO a Ruskem. Vypuknout by prý mohla ještě letos v létě.

Světová válka už brzy? Kolují alarmující prohlášení od lidí, které bychom měli brát vážně
Foto: NATO
Popisek: Summit NATO

Po letech, kdy se této záležitosti věnovala jen úzká skupina expertů, se americké a čínské zájmy v Jihočínském moři dostaly do centra pozorností světových médií. Naposledy informovala CNN o varování, které vyslalo čínské námořnictvo průzkumnému americkému letounu, aby opustilo vzdušný prostor nad pásmem uměle vytvořených ostrovů v Jihočínském moři,“ uvádí Auslin a obává se, že by v budoucnu podobné třenice mohly vést až k vojenskému konfliktu. Podle prvního scénáře by se mohly Spojené státy rozhodnout vyslat své lodě do blízkosti zmíněných ostrovů a narušit tak prostor, který považuje Čína za své teritorium. „Při velkém množství čínských hlídkovacích člunů a amerických lodí by mohlo dojít k nehodě,“ předpovídá Auslin, který má v American Enterprise Institute na starosti Japonská studia a patří k předním odborníkům na bezpečnostní a politické otázky související s Asií. Dříve působil také jako profesor historie na prestižní Yale University.

Kdo je Michael Auslin? Čtěte ZDE

„Čína navíc staví na svých ostrovech rozjezdové dráhy pro letouny. Již brzy bude schopná z těchto ostrovů kontrolovat vzdušný prostor. Podobné kroky by tak mohly zvýšit pravděpodobnost střetu letounů, jako se stalo v roce 2001,“ soudí Auslin. Podle dalšího scénáře může Čína vsadit vše na jednu kartu se zřetelem k tomu, že jako velmoc již nemůže ustoupit. „Čína bude budovat další umělé ostrovy a bránit americkém letounům v letu přes Jihočínské moře. Hlavním cílem může být vynucený vojenský konflikt, aby Obamova administrativa zcela ustoupila od svých zájmů v oblasti, protože je stejně příliš zaneprázdněna konflikty na Ukrajině a Blízkém východě,“ píše Auslin.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Podle třetího možného scénáře by mohla Čína přikročit k nepřímo vyvolanému vojenskému střetu, protože usoudí, že napadnout přímo americké lodě či letadla by bylo příliš riskantní. „Filipíny se již nechaly slyšet, že dostaly od Číny varování, a podobné spory vede Čína i s Vietnamem. Čína by mohla cizím lodím zakázat projíždět kolem svých ostrovů a cizí letadla nutit k opuštění vzdušného prostoru. Konflikt Číny s jejími sousedy by nejspíš přesvědčil Američany vstoupit rovněž do konfliktu s odkazem na hájení mezinárodního práva. V případě napadení Filipín by navíc Spojené státy byly nuceny podpořit svého spojence na základě podepsané smlouvy,“ konstatuje Auslin.

„Peking i Washington si stanovily hranice, ze kterých v oblasti Jihočínského moře nejsou ochotny ustoupit. Své zájmy v této oblasti považují za nedotknutelné, což je může časem skutečně uvrhnout do vojenského konfliktu. Hluboká nedůvěra na obou stranách a stále odhodlanější Čína zvyšuje pravděpodobnost, že budou Američané čelit dalším složitým výzvám v oblasti. Neznamená to sice, že je ozbrojený konflikt nevyhnutelný, ale pravděpodobnost jeho vypuknutí se rozhodně zvyšuje,“ uzavírá Auslin.

Že je napětí mezi Spojenými státy a Čínou vážné, ovšem signalizuje i zpráva publikovaná v oficiálním čínském deníku vydávaném komunistickou stranou The Global Times. „Pokud nepřestanou Spojené státy Čínu odrazovat od stavby umělých ostrovů v Jihočínském moři, válka je skutečně nevyhnutelná. Intenzita možného konfliktu může být skutečně o mnoho vyšší než to, co si lidé dokážou představit pod pojmem třenice,“ napsal čínský deník. Asi nejvarovnější zprávu však vyslal do světa zpravodajský analytik John Schindler, který kdysi vyučoval na americké Námořní válečné akademii. Na svém Twitteru zveřejnil informaci, podle které by měla v létě vypuknout válka s dodatkem, že „pokud budeme mít štěstí, tak nebude jaderná“. Tuto informaci údajně získal od vysoce postaveného úředníka působícího v NATO. Schindler na svém Twitteru pravidelně publikuje závažné informace z vojenské a zpravodajské oblasti. Své texty mimo jiné publikuje také na provládním a široce citovaném ukrajinském listu Kyiv Post. Provozuje též server 20committee.com .

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody se stalo Sdružení mikrobiologů, imunolog…