Světoznámý vědec Stephen Hawking vyslovil po Brexitu temné varování. Musíme prý přehodnotit přístup k této skutečnosti, jinak bude hodně zle

29.07.2016 17:28 | Zprávy

Geniální vědec Stephen Hawking se na webu The Guardian vyjádřil k událostem, které vedly k Brexitu a budou mít nedozírné dopady na budoucnost planety. Čekají nás krušné časy a je třeba se naučit podělit se o naše bohatství a jeden s druhým. A hlavně si znovu určit, co takové bohatství vlastně představuje.

Světoznámý vědec Stephen Hawking vyslovil po Brexitu temné varování. Musíme prý přehodnotit přístup k této skutečnosti, jinak bude hodně zle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

„Mají peníze význam? Činí bohatství lidi stále bohatějšími?“ pokládá Hawking otázky v samotném úvodu svého zamyšlení. Bohatství samozřejmě hraje stále velkou roli v současné společnosti, ta se však pomalu bude muset změnit, aby společnost, tak jak ji známe dnes, přežila.

Hawking během kampaně před britským referendem apeloval na setrvání Británie v EU. „Jsem smutný z výsledku, ale jestli jsem se v životě naučil nějakou lekci, tak je to ta, že je třeba uhrát to nejlepší s kartami, které máte na ruce,“ napsal Hawking a dodal, že dalším krokem bude nutná reforma britského ekonomického systému.

„Všichni víme, že peníze jsou důležité,“ poznamenal a připomněl, že například britská věda trpí Brexitem již nyní, protože naprostá většina finančních prostředků, které měla k dispozici, pocházela od Evropské komise.

Celý text zde

„Peníze jsou důležité také proto, že osvobozují jednotlivce,“ napsal a zmínil podporu, které se mu dostalo ze strany vysokých škol a bez které by nejen že nedostudoval, ale pravděpodobně ani nežil. „Peníze mohou jedince osvobodit stejně tak, jako chudoba jej lapit v pasti a omezit jeho potenciál, ke škodě vlastní i celého světa.“

Peníze mají pro různé lidi různý význam, Hawking je však vždy vnímal jako prostředek k dosažení cílů, nikoli jako cíl samotný. A podobné přesvědčení s ním začíná sdílet neustále rostoucí část společnosti, pro kterou peníze samotné přestávají mít vrcholnou důležitost.

Tuto změnu myšlení Hawking vnímá jako předpoklad pro návrat ke „katedrálním projektům“, jež považuje za ekvivalent historických staveb, jež měly člověka přiblížit k Bohu. „Jsou to nápady započaté jednou generací s nadějí, že budoucí generace se jich taktéž chopí.“

„Naše planeta a lidská rasa čelí mnoha výzvám. Ty jsou globální a vážné – změny klimatu, produkce potravin, přemnožení obyvatelstva, vymírání jiných druhů, epidemie, okyselení oceánů. Takto palčivé problémy budou vyžadovat naší spolupráci, nás všech se společnou vizí a společnými snahami, které mají zajistit budoucí přežití lidstva,“ napsal Hawking a dodal, že je na čase přehodnotit dosavadní přístup k bohatství a vlastnictví a je nutné naučit se sdílet to, co máme.

Pokud selžeme ve snaze redefinovat co znamená opravdové bohatství a neoprostíme se od izolacionismu a závisti, nevěstí nám Hawking dlouhou budoucnost. „Ale my uspět můžeme a uspějeme. Lidé jsou nekonečně vynalézaví, optimističtí a přizpůsobiví. Musíme rozšířit definici bohatství, aby zahrnovala i znalosti, přirodní zdroje a lidské kapacity, a zároveň se naučit je spravedlivě sdílet. Pokud tak učiníme, neexistuje žádný limit toho, čeho by lidé společně mohli dosáhnout.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdyby Němci měli rozum... Ivan Hoffman vidí poučení z krvavých Vánoc

9:09 Kdyby Němci měli rozum... Ivan Hoffman vidí poučení z krvavých Vánoc

POHLED IVANA HOFFMANA Němci jsou toxičtí sousedé, kteří se adaptovali na terorismus. Mít se na pozor…