TOPka pomalu končí, otěže pravice třímá ODS, ukázal průzkum

15.01.2016 10:43 | Zprávy

Již druhý průzkum naznačil, že dominantní sílu na pravé straně politického spektra dávno nedrží Kalouskova TOP 09, ale Fialova ODS. Po SANEPu prokázala trend také agentura Phoenix.

TOPka pomalu končí, otěže pravice třímá ODS, ukázal průzkum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala s Pavlem Blažkem

Aktuální měření bylo provedeno na vzorku 1018 respondentů ve dnech 2.1. - 13. 1. 2016. Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 24,4 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta). Podpora hnutí Andreje Babiše zůstává stabilní. Druhého nejlepšího výsledku dosáhla strana premiéra Bohuslava Sobotky, ČSSD. V tuto chvíli by ji volilo 18,1 procenta respondentů (oproti 20,45 procenta v předčasných volbách 2013).

  • celý průzkum ZDE

Bronzovou příčku v lednových preferencích získala KSČM se zjištěným ziskem 10,5 procenta (v roce 2013 to bylo 14,91 procenta). Čtvrté místo obsadila a komunisty dotahuje ODS s naměřenými 10,2 procenty (v roce 2013 získala 7,72 procenta). Na páté místo se v prvních preferencích roku 2016 dostala TOP 09. Pokud by však kandidovala samostatně bez svého dlouhodobého volebního partnera, hnutí Starostové a nezávislí (STAN), dosáhla by aktuálně 6,2 procentní podpory (v roce 2013 to bylo 11,99 procenta). Její popularita po nástupu nového vedení strany mírně poklesla.

Skupinu stran, které by zasedly ve sněmovně, uzavírá vládní KDU-ČSL se zjištěným ziskem rovných, avšak hraničních 5 procent (v roce 2013 získala 6,78 procenta). Stejně vysokou míru preferencí jako lidovci získalo hnutí Úsvit – Národní koalice s rovněž naměřenými hraničními 5 procenty (ve volbách 2013 toto uskupení získalo 6,88 procenta), které v porovnání s předchozím zjišťováním zůstalo preferenčně beze změn a dosáhlo tak psychologické hranice voličské podpory pro zasednutí do sněmovních lavic.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…