Rozbité výlohy, zapálená auta, pravidelné střety s policií. Mezi těmito střety se vyskytla v posledních třech týdnech i poněkud neobvyklá návštěva, kterou poctil shromáždění na Náměstí Republiky v Paříži filozof Alain Finkielkraut, od ledna čerstvý „nesmrtelný“ francouzský akademik. Za celou dobu protestů bylo dosud zadrženo na třicet pět osob, většinou pod vlivem alkoholu.
Finkielkraut: Jenom „žvásty o demokracii“
Navzdory snaze hnutí odvolávajícího se na „přímou demokracii pro všechny“, čemuž odpovídají i neustálá hlasování tzv. generálních shromáždění či limitované projevy (pro každého pět minut), se nedostalo v poslední době této demokracie všem a každému. Zatímco bývalý řecký ministr financí Yanis Varoufakis byl přivítán nadšeným potleskem, filozof Alain Finkielkraut, jenž má jinak v médiích skutečně velký prostor – zejména v těch konzervativních – byl doslova vyhnán.
Vysvětlil své pocity následně v rozsáhlém komentáři pro list Le Figaro, kde popsal všechny nadávky, výpady i plivance. „Byl jsem vyhnán z náměstí, kde má vládnout demokracie a pluralismus, tedy demokracie, což je zde ale pouhý žvást, tenhle pluralismus,“ řekl na adresu těch, kteří ho svými výkřiky označili dokonce za „fašistu“. Ale ani on se ve svých reakcích netvářil právě jako distinguovaný intelektuál. Zahájil parodicky slovy: „Ňaňaňa!“ Vzápětí jim sdělil, že jsou „connes“ (eufemisticky řečeno „debilové“, méně zdvořile: „kundy“ nebo „pičusové“).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: .