The Telegraph: Vydrží Putinovi popularita? Proč je rekordně oblíbený?

03.12.2014 11:22 | Zprávy

Moskevský korespondent britského konzervativního deníku The Telegraph Tom Parfitt reaguje na poslední zveřejněná čísla Putinovy popularity a nachází sedm důvodů, proč si ruský prezident dlouhodobě udržuje mezi obyvateli země tak značnou oblíbenost.

The Telegraph: Vydrží Putinovi popularita? Proč je rekordně oblíbený?
Foto: repro tan
Popisek: Vladimír Putin při projevu v Soči

Ruská nevládní sociologická společnost Levada Center v posledních dnech zveřejnila průzkumy veřejného mínění, které se vztahují k osobě ruského prezidenta Vladimira Putina. Jeho popularita sice oproti minulému měsíci o několik málo procent poklesla, ale v každém případě se ukazuje, že míra Putinovy oblíbenosti nemá ve světě srovnání. Parfitt se zamýšlí nad jejími příčinami. 

Podle Parfitta se ukazuje, že Putinova popularita kulminuje ve chvíli, kdy ruský prezident přikročí k razantnímu rozhodnutí. Ukázalo se to dle jeho názoru před šesti lety, kdy Putinova oblíbenost dosáhla rekordních 88 % krátce po vítězství Ruska v pětidenní válce nad Gruzií. „Přesto, že byl tehdy prezidentem země Dmitrij Medveděv, většina Rusů vnímala, že otěže země v rukou pevně třímá premiér Putin,“ všímá si Partiff a dodává, že před válkou s Gruzií dosáhla Putinova oblíbenost 84 % v roce 2000, po jeho rozhodnutí poslat opět ruské vojáky do Čečenska.

„Na konči loňského roku ovšem dle průzkumů veřejného mínění důvěřovalo Putinovi pouze 61 % Rusů. V souvislosti s pořádáním Olympijských her v Soči začala tato čísla opět stoupat a v souvislosti s anexí Krymu a podporou proruských separatistů se opět dostala nad 80 %. Od jara 2014 pod tuto hranici prezidentova popularita do těchto dní neklesla,“ píše Parfitt.

Vedle válečných konfliktů považuje Parfitt za klíčový aspekt současné vysoké popularity Putina anexi Krymu. V představách Rusů symbolizuje tento poloostrov hrdost a slávu historie země. Carská vojska se zde střetávala v 19. století s Brity, Francouzi i Turky. Sovětští vojáci na Krymu za 2. sv. války po celých 250 dní statečně odolávali německému obléhání Sevastopolu,“ nahlíží do historie Parfitt. Podle moskevského korespondenta toužili ruští nacionalisté po opětovném připojení Krymu již dávno a v březnu se konečně dočkali.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svobodný svět, tedy Západ, vykládal Fiala. Pak ho potěšil Mitrofanov

10:52 Svobodný svět, tedy Západ, vykládal Fiala. Pak ho potěšil Mitrofanov

Premiér Petr Fiala na konferenci Bezpečná budoucnost zdůraznil, že klíčem k ochraně Evropy je sprave…