Náklady na novou instituci se pohybují v řádech milionů. Minimální náklady mají činit 30 až 40 milionů, lepší by však podle ministerské strategie bylo milionů rovných sto. Strategie navíc uvádí, že Dům demokracie bude lepší varianta než rozdělování grantů, neboť se tak nebude rezignovat na koordinační roli státu. Zdroj obeznámený s plány ministerstva však uvedl, že půjde o zbytečnou instituci, jež bude vyrábět jen jednu pravdu.
Ministerstvo prozatím své plány příliš komentovat nechce. „Poslali jsme do meziresortního připomínkového řízení návrh na vytvoření koncepce občanského vzdělávání, která by měla být předložena vládě do konce února 2017. Nyní je klíčové najít podporu pro toto téma na úrovni vlády. Hovořit o institucionálním ukotvení je nyní předčasné,“ uvedla vedoucí oddělení komunikace ministerstva Klára Bílá. Nový úřad má však vzniknout ještě v tomto volebním období ministryně Valachové.
Plán se však setkává s kritikou i mezi vládními poslanci. Například poslanec KDU-ČSL Jiří Mihola uvedl, že ustavení jedné instituce, jež bude spadat pod jedno ministerstvo, považuje za nešťastné a riskantní. „Občanské vzdělávání nemá hlásat jednu pravdu, ale naopak ukázat lidem, že je potřeba myslet kriticky, ověřovat si informace a dělat si vlastní názor. Proto musíte mít různé zdroje informací, a ne aby zde byla státní instituce, která to jako jediná za státní peníze bude dělat. To bychom se vraceli do minulosti,“ dodal. Přitom sám Mihola byl loni iniciátorem usnesení, v němž Poslanecká sněmovna vyzvala vládu, aby vytvořila podmínky pro neideologickou výchovu občanů. Proti se tehdy postavil například sociálnědemokratický poslanec Vítězslav Jandák, který uvedl, že taková usnesení slýchal v mládí.
Jednoznačným lídrem v občanském vzdělávání je podle Lidových novin Německo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef