To nejbrutálnější vystoupení proti EU, mladou českou političku nepoznáte: Šílené, spláčete! Uprchlíci, Ukrajina, Ransdorf. Přiznávají, že máme pravdu, ale potichu. Zhroucení

26.09.2016 19:24 | Zprávy

Severočeské Litoměřice o víkendu hostily tzv. Litoměřický odborný seminář. Jde o konferenci předních levicových osobností, kterou pořádá ústecká organizace KSČM. Seminář zahájil ústecký komunistický hejtman Oldřich Bubeníček a s nečekaně ostrou kritikou EU na akci vystoupila europoslankyně Kateřina Konečná, která vedení Unie brutálně ztrhala v celé řadě oblastí. Záznam z konference zprostředkovala občanská iniciativa Ne základnám.

To nejbrutálnější vystoupení proti EU, mladou českou političku nepoznáte: Šílené, spláčete! Uprchlíci, Ukrajina, Ransdorf. Přiznávají, že máme pravdu, ale potichu. Zhroucení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček v úvodu semináře pohovořil o probíhající volební kampani. Sám totiž obhajuje hejtmanský post. Postěžoval si, že opozice v kampani řeší věci, které ze dvou třetin vůbec nesouvisejí s krajem, a samospráva nemá prý absolutně žádnou možnost je ovlivnit. Podobné je to podle něho se sliby, že po volbách všichni vyřeší problém s tzv. sociálně vyloučenými lokalitami.

Češi pracují více hodin než Němci, ale za méně peněz

Ekonomka Ilona Švihlíková vystoupila s ostrou kritikou naší ekonomické transformace v 90. letech. Podle ní jsme měli ze všech zemí při začátku transformace ty nejlepší podmínky, které ovšem byly během několika let naprosto promarněny. Docentka Švihlíková rozebírala rovněž rozdíly mezi Českem a Německem. Třeba skutečnost, že Češi pracují v průměru více hodin než Němci, ale za mnohem menší mzdy.

Následoval obsáhlý přípěvek komunistické europoslankyně Kateřiny Konečné, která hned v počátku rozesmála sál. Využila totiž nabídku a vzala si na místě Švihlíkové knihu Jak jsme se stali kolonií. „Nemám vůbec čas chodit do knihkupectví, takže jsem zrovna jeden výtisk ukradla, ale Ilonka určitě dodá další a řekne vám, kde se dají sehnat. Já tím budu provokovat Teličku se Štětinou (europoslance za ANO, resp. TOP 09, pozn. red.) cestou do Bruselu v letadle, protože většinou sedíme vedle sebe. Moc se na to těším a bezpochyby z toho budou nadšeni,“ rýpla si na dálku do svých kolegů z Evropského parlamentu.

„Jak říkal Štěpán Kotrba, když jsme se viděli u vchodu do sálu: hlavně tu Evropu neobhajuj. Tak já vám slibuji, že ji obhajovat nebudu. Z druhé strany se pokusím, abychom si uvědomili, že je velmi jednoduché říci, že v EU být nechceme, je velmi jednoduché vyzývat k vystoupení, ale pokud nebudeme mít plán B a schopné lidi, kteří by tento plán realizovali, bude to velmi složité,“ konstatovala Konečná.

Vzápětí se pustila do ostré kritiky. „EU za několik posledních let je obrovskou ukázkou selhání, neakceschopnosti, nekompetentnosti, zkorumpovanosti a poslední dobou mám pocit, že evropským elitám, které tohle předvádějí, to vlastně přestalo vadit. Berou to jako fakt a že je to v pohodě. Jsou tady tři krize a my to musíme stále dokola opakovat, aby k tomu už v budoucnu nedošlo. Je to určitě krize uprchlická, která začala už mnohem dříve, než dorazila první velká vlna migrantů do Evropy,“ uváděla europoslankyně.

Připomněla, že už v roce 2013 přijížděly stovky lidí na italský ostrov Lampedusa, a v té souvislosti citovala Konečná slova starosty sicilské Catanie. „Prohlásil, že pokud něco neuděláme, bude to katastrofa. Buď něco zásadního udělá italská vláda a EU, nebo se budeme potýkat s obrovskou katastrofou kolosálních rozměrů. Pokud máme problémy s příchodem 50 tisíc lidí, představte si, co se stane, když jich přijde až 600 tisíc,“ nastínila.

Místo řešení neposloucháme nic jiného než kvóty, kvóty, kvóty, zlobí se Konečná

„Důsledky rozvratu zemí Blízkého východu a Afriky jsou nasnadě. Jsou tady a již před rokem 2013 evropské elity zhruba od počátku tzv. arabského jara věděly, že přijdou. Nikdo nedělal nic, nemluvilo se o tom. Bylo o tom zakázáno mluvit a všichni čekali, jak se to vyvine. Navíc tzv. nařízení o zahájení azylového řízení v zemích EU, to je známý Dublin III, je absolutně neschopný. To jsou takové ty kostičky, které se snažíme vrhat evropským občanům, abychom tvrdili, že něco opravdu děláme. Dublin III v podstatě nechává veškerou zodpovědnost na Řecku a Itálii a všichni dlouho víme, že nejsou schopny zvládat azylová řízení. Místo toho, aby Evropská komise přišla s nějakým novým právním řešením, poslední tři roky neposloucháme nic jiného než kvóty, kvóty, kvóty. O tom bude ještě určitě mluvit Luboš Blaha, protože oni na Slovensku to jako předsednická země vůbec nemají jednoduché. Oni teď za nás všechny v rámci Visegrádské čtyřky vysvětlují, že nejsme nesolidární, ale že jsme normální, protože o tom to všechno je,“ rozjela se komunistická europoslankyně.

Podělila se také o zážitky z europoslanecké frakce GUE/NGL (Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice). „S kvótami to tam vůbec nemáme jednoduché. Dva roky jsme tam poslouchali, jak jsme nesolidární, jak jsme zlí, jak těm Němcům nechceme pomoct a neumíme udělat nic pozitivního. Kdysi ještě s Mílou Ransdorfem, který se v tom velmi angažoval, jsme jim vysvětlovali, že to není pravda. A říkali jsme: vy spláčete! Vy nemáte to řešení, vy je nebudete umět integrovat, vy nejste schopni migranty pojmout. Poslední tři měsíce za námi chodí a, sice neoficiálně, ale přiznávají, že jsme měli pravdu. Takže to není tak, že se my sbližujeme s nimi, ale oni naše názory začali považovat za relevantní. To je hrozně důležitý zvrat,“ míní.

„Úplně zoufalý krok, který EU v rámci uprchlické krize udělala, je jakákoli snaha o dohodu s Tureckem. Totální blbost. Nemůžete se domlouvat s diktátorem, nemůžete se domlouvat s člověkem, který nechá vyvraždit velkou část svého obyvatelstva, myslím Kurdy. Využívá puče k čistkám v armádě, k čistkám úplně všude. Uzavírat s ním dohodu je úplná blbost. Turecko se stává autoritativním režimem se vším všudy. S takovým režimem se nedá domlouvat, protože stojí na úplně jiných hodnotách, než jsme zvyklí my. A nejenže se s Tureckem chce Evropa domlouvat, ještě tam posílá šest miliard eur z kapes nás všech,“ sdělovala Konečná s nepochopením.

Zásadní podle Kateřiny Konečné je i to, že uprchlická krize rozhodně neskončila. Čekají nás prý obrovské problémy, a to nejen v oblasti migrace z rozvrácených zemí. Zásadní roli budou podle jejích slov hrát také klimatické změny. „Svět se začne měnit a bude víc a víc území, která se stanou neobyvatelná. A obrovský šedesátimilionový proud migrantů, který dnes po světě pochoduje, se bude zvětšovat, i kdybychom se na hlavu stavěli. Na to se prostě musíme připravit,“ varovala.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…