ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o tom myslí. „Myslím si, že určitě není úlohou ministerstva vnitra nebo jakéhokoli ministerstva či státu regulovat dezinformace v médiích. A stát by na takovou činnost určitě neměl dávat peníze. Zajímalo by mě, kdo bude posuzovat, jestli ta která informace je pravdivá, nebo nepravdivá. To se dostáváme už na úroveň cenzury. Tuhle práci mají dělat takzvaná svobodná média, média veřejné služby nebo neziskové organizace,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Andrej Babiš.
Názory dalších politiků zveřejníme.
Odbor proti dezinformacím je součástí nového Centra boje proti terorismu
Nový odbor by měl zabraňovat šíření nepravdivých nebo zavádějících informací a propagandy. Data má předávat policii, armádě a tajným službám. Jedna z částí odboru se má navíc specializovat na zjišťování dezinformací z otevřených zdrojů (včetně sociálních sítí) a jejich vyvracení.
„Musíme pravidla nastavit tak, aby lidé měli možnost nalézt pravdivou informaci v řádech minut nebo několika hodin,“ řekl v říjnu ministr vnitra Milan Chovanec na konferenci o bezpečnosti kyberprostoru.
Odbor proti dezinformacím je součástí nového Centra boje proti terorismu. Celkově by měl mít nový útvar okolo 20 zaměstnanců. Za úkol bude mít také zajistit „odolnost“ úředníků a úřadů proti dezinformacím. Státní zaměstnanci by měli být proškoleni, vydán bude i manuál.
Na konferenci promluvil i předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Ten mluvil především o nebezpečí propagandy Ruska a Islámského státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík