K jednání ministrů vnitra Evropské unie o rozdělení čtyřiceti tisíc běženců, které v Bruselu skončilo bez dohody, si Česká televize pozvala do pořadu Události, komentáře teologa a filozofa, držitele Templetonovy ceny Tomáše Halíka, dalšími hosty pak byli Peter Morée z Evangelické teologické fakulty UK a člen výkonné rady Ústředí muslimských obcí v České republice Assem Attasi. Vyjadřovali se především k tomu, jak se s příchodem uprchlíků vyrovná Česko, zda máme morální povinnost je přijímat, zda máme právo si mezi nimi vybírat a jak uprchlíci promění současnou Evropu.
Na to, jak je třeba přistupovat k otázce migrantů, upozornil profesor Tomáš Halík. „Problém uprchlictví je třeba řešit ve věcném dialogu rozumu a svědomí, emoce musí jít stranou, zejména strach. Jakmile se strach dostane ke kormidlu lidského jednání, je to špatně,“ zdůraznil Tomáš Halík, čemu by politici neměli v žádném případě podléhat. To, že by se čeští politici ve svém přístupu k otázce migrace nechali ovlivňovat strachem části populace z uprchlíků a jejich odmítáním či jen opatrným přijímáním by vycházeli vstříc poptávce, odmítá členka sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová.
Opatrnosti v zájmu bezpečnosti a obrany ČR není nikdy dost
„To si nemyslím, i když nemohu mluvit za všechny své kolegy v Parlamentu. Za mne mohu s čistým svědomím říci, že mojí motivací je především bezpečnost a obrana České republiky. Strach a obava sice mají k sobě blízko, ale zároveň dokáže právě ten rozdíl mezi nimi určit hranici mezi špatným rádcem a opatrností. Opatrnosti není nikdy dost, říká se, a já opatrná chci být. Věcný a rozumný dialog a konstruktivní návrhy bez emocionálního zabarvení by měly určitě ve veřejném prostoru převládat,“ uvádí pro Parlamentnílisty.cz první místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová.
Podle odborníka na problematiku islamismu i náboženského terorismu a nezařazeného poslance Milana Šarapatky je imigrace momentálně možná nejpopulističtějším tématem na české politické scéně. „Vyjadřuje se k ní kdekdo, ať se v problematice vyzná, či nikoli. Pro mnoho politiků je problém imigrantů ideální možností se zviditelnit. Aniž by hrozbu imigrace, podle mne, mnohdy mysleli opravdu vážně. Co se týká kroků vlády, postupuje v této problematice velmi konzervativně a já takový postup osobně vítám. Je to, dle mého, hlavně zásluha premiéra Sobotky a ministra Chovance,“ říká pro ParlamentníListy.cz Milan Šarapatka.
Nejde o počet uprchlíků, ale o vstupenky pro další ekonomické migranty
Naopak ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nebo státní tajemník Tomáš Prouza podle jeho názoru zastávají, nebo do nedávna zastávali a nyní otočili, podstatně radikálnější stanoviska ve prospěch přijímání imigrantů. „Vláda si je vědoma velmi omezených možností České republiky, neboť imigrační kapacita byla od doby války v Jugoslávii snížena na deset procent, tedy na schopnost přijmout cca 700 běženců ročně. A zejména si je vědoma celkové nepřipravenosti ČR na přijímání většího množství imigrantů. Chybí materiální zázemí, právní rámec, možnosti zaměstnání, vzdělávací kapacity. A v neposlední řadě uváděný strach ve společnosti z neznámého, z jiných ras, z imigrantů. Zde nás čeká asi nejzdlouhavější práce,“ myslí si Milan Šarapatka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník