„Tam jdete na high school. Ta může být lepší nebo horší, ale je to stejný typ všeobecné školy stylu našeho gymnázia. ... Ve chvíli, kdy děti procházejí jedním mainstreamovým vzdělávacím systémem, jsou ti horší pořád vystavováni konkurenci s těmi lepšími. To zvyšuje motivaci a soutěž. My selekcí děti v 11 letech odsoudíme k tomu, že zůstanou na úrovni v době, kdy jsme je vyselektovali,“ poznamenává Matějů na adresu českého školství, kde se děti mohou v 11 letech pokusit o přestup na gymnázium. Ti horší zůstávají na základních školách.
V mezinárodních srovnáních se však ukazuje, že naši studenti za svými vrstevníky z jiných částí světa zaostávají. Jak je to možné, když tak brzo vybíráme budoucí elitu národa. Neměli by naši elitní studenti být spíš těmi nejlepšími, když navštěvují výběrové školy tak dlouho. Teoreticky by to tak mělo být, jenže podle Matějů nesmíme zapomínat na jednu věc. „V selekci do elitních škol se kromě schopností silně prosazuje sociální původ, který automaticky neznamená vysokou inteligenci či studijní předpoklady,“ říká sociolog.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp