Brněnští zastupitelé na svém posledním zasedání odklepli projekt se zvláštním názvem „Zvyšování interkulturní prostupnosti veřejných institucí ve městě Brně“. V rámci tohoto programu zaměstná magistrát několik pracovníků se znalostí cizích jazyků (kromě rumunštiny a ukrajinštiny také arabštiny, pozn. red.), kteří budou pomáhat migrantům komunikovat na úřadech.
„Ano, tento projekt zastupitelé schválili na svém zasedání 31. ledna 2017. Pro hlasovalo 28 zastupitelů,“ potvrdil pro ParlamentníListy.cz brněnský mluvčí Filip Poňuchálek.
Brněnské zastupitelstvo je složeno z 55 členů. Návrh tedy prošel o jediný hlas. Záměr už před tím doporučila jedenáctičlenná brněnská mětská rada. Proti nebyl nikdo, pouze dva radní se zdrželi.
- Celý dokument je k dispozici ZDE
Brno patrně nenechává nic náhodě a začalo se připravovat na vládní záměr přijímat do Česka nelegální migranty, kteří doputovali do Evropy. Brusel i někteří němečtí politici na nás tlačí, abychom byli solidární.
Moravská metropole již schválila plán, jehož pomocí hodlá imigranty začlenit do společnosti a naučit je orientovat na úřadech. To vše má zajistit tzv. Projekt zvyšování interkulturní prostupnosti veřejných institucí ve městě Brně a má se zabývat „nerovným přístupem cizinců k veřejným službám, v důsledku čehož čelí ve zvýšené míře diskriminaci“.
Brno projekt odstartuje na počátku letošního září a potrvá dva roky. Celkový rozpočet činí 10 milionů korun. Je férové dodat, že většina půjde z dotací a město Brno bude doplácet 300 tisíc korun. Magistrát hodlá zaměstnat další pracovníky, kteří ovládají nejčastější jazyky příchozích migrantů. Nechybí pochopitelně arabština.
Část rozpočtu půjde na platy a část dokonce na „zahraniční pracovní cesty s cílem přenosu dobré praxe“. O svoji roli nepřijdou ani neziskové nevládní organizace. S těmi, které se zabývají imigranty či přesněji „pracují s cizinci“, hodlá magistrát svůj postup konzultovat.
„Cílem projektu je snížení interkulturních bariér na úřadech a ve veřejných institucích ve městě, zlepšení interkulturních kompetencí úředníků a zvýšení informovanosti a identifikace migrantů s obcí/Českou republikou, a tím také podpora integrace cizinců do české společnosti,“ píše se v dokumentu. Cílem je prý také posílit „občanskou angažovanost migrantů“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka