Šéf resortu zemědělství hned v úvodu pořadu konstatoval, že v Česku máme desítky ohnisek ptačí chřipky, ale chovatelé, kteří budou muset vybít své chovy drůbeže, dostanou patřičnou finanční náhradu. V tuto chvíli má ministerstvo k dispozici 31 milionů korun. Pokud peníze dojdou, Jurečka prý půjde za ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a získá další peníze.
Kováčik v souvislosti s ptačí chřipkou načrtl hrozivou představu. „Musím říci, že situace není úplně nevážná. Z minulosti známe případy, kdy viry ptačí chřipky zmutovaly a pak z toho byla celosvětová zdravotnická krize, která ohrožovala lidi,“ poznamenal poslanec.
Kolik utrácíme za jídlo a kdo za to může?
Posléze se hosté věnovali růstu cen potravin. Ceny vzrostly o nějakých devět procent, což není málo, ale ministr okamžitě uklidňoval, že český spotřebitel vydává za jídlo do dvaceti procent svých příjmů, což je v porovnání se západními zeměmi poměrně méně. Kováčik okamžitě doporučil, aby penze, ale i minimální mzda rostly alespoň tak rychle, jak roste inflace.
Jurečka doplnil, že na nemalých cenách potravin mají podíl také obchodníci, kteří si nasazují vysoké marže. Obchodní řetězce prý takto znevýhodňují české výrobce. „O tomto problému už se v České republice mluví asi 12 až 13 let a my se tomu věnujeme už dva a půl roku. To jsou ale věci, které na národní úrovni neovlivníte. Rada ministrů zemědělství uložila eurokomisaři pro zemědělství, aby situaci řešil,“ upozornil Jurečka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp