Očekává se, že schůzky se zaměří na Trumpovu politiku „obchodu, nikoli pomoci“, a vzhledem k tomu, že všichni čelí 10% clům na zboží vyvážené do USA, mohou doufat, že se jim podaří vyjednat snížení této sazby.
Během středečního oběda v Bílém domě, který vysílaly i televize, afričtí lídři zahrnuli Trumpa chválou a zároveň vyzvali k hospodářskému partnerství s USA.
Jenže se zdá, že během společného oběda si Trump připsal jedno faux pas. Liberijského prezidenta pochválil za hezkou angličtinu. „Tak dobrá angličtina, je to krásné. Kde jste se naučil tak krásně mluvit?“ zeptal se současný nájemník Bílého domu svého liberijského kolegy.
President Trump asked the president of Liberia where he learned English.
— Larry Madowo (@LarryMadowo) July 9, 2025
"Such good English. Beautiful English. Where did you learn to speak so beautifully?"
English is the official language in Liberia pic.twitter.com/gruvUetH9b
A podle CNN tím naštval prakticky celou Afriku. Protože v Libérii je angličtina úředním jazykem.
Jak hodnotíte práci Donalda Trumpa? (Ptáme se od 23.6.2025)Anketa
„Cítil jsem se uražený, protože naše země je anglicky mluvící zemí,“ řekl CNN Archie Tamel Harris, liberijský advokát mladých lidí. „To, že se na to ptá, nepovažuji za kompliment. Mám pocit, že americký prezident a lidé na Západě stále vnímají Afričany jako nevzdělané lidi z vesnic,“ dodal.
Liberijský diplomat, který si nepřál být jmenován, řekl CNN, že komentář podle něj „nebyl vhodný“. Dodal, že „byl trochu blahosklonný k africkému prezidentovi, který pochází z anglicky mluvící země“.
Jihoafrická politička Veronica Mente ve veřejném prostoru položila otázku, zda se v tu chvíli liberijský prezident neměl zvednout od stolu a raději odejít, než si nechat líbit takovou neuctivost.
Z Bílého domu poté zaznělo, že africký kontinent má v Trumpovi velkého zastánce. „Byl jsem na schůzce a všichni si hluboce vážili prezidentova času a úsilí. Africký kontinent nikdy neměl v Bílém domě takového přítele jako v prezidentu Trumpovi,“ uvedl v prohlášení pro CNN Massad Boulos, hlavní poradce Trumpovy administrativy pro Afriku.
Zástupkyně tiskové mluvčí Bílého domu Anna Kellyová uvedla, že Trumpův komentář byl „upřímnou poctou“ a že „reportéři by si měli uvědomit, že prezident Trump již udělal více pro obnovení globální stability a pozvednutí zemí v Africe a po celém světě, než Joe Biden za čtyři roky“.
Liberijská ministryně zahraničí Sara Beysolow Nyantiová řekla CNN, že z pohledu liberijského prezidenta „nebylo to žádné urážení“ a že „mnoho lidí nechápe jazykové hranice ani jazykovou demografii afrického kontinentu“.
BBC naznačila, že afričtí prezidenti se předháněli, kdo Trumpa pochválí víc. Senegalský prezident Bassirou Diomaye Faye pochválil Trumpovy golfové dovednosti a pozval ho k vybudování golfového hřiště v Senegalu.
„Moc vám děkuji. Moc hezké. Děkuji. Nevěděl jsem, že se mnou budou zacházet takhle hezky. To je skvělé,“ odpověděl Trump. „Mohli bychom takhle pokračovat celý den.“
Gabonský prezident Brice Clotaire Oligui Nguema zmínil, že jeho země má „velké množství zdrojů“, včetně minerálů vzácných zemin. „Můžete přijít a investovat, jinak by místo vás mohly přijít jiné země,“ řekl Nguema. Gabon drží zhruba čtvrtinu známých světových zásob manganu – a 22 % této minerální látky, která se používá při výrobě baterií a nerezové oceli, poskytuje Číně.
Měl Izrael právo udeřit na Írán?Anketa
Trump naznačil, na čem chce vztahy s africkými státy stavět. „Uzavřeli jsme USAID, abychom eliminovali plýtvání, podvody a zneužívání,“ řekl Trump ve středu. „A neúnavně pracujeme na vytváření nových ekonomických příležitostí, do kterých budou zapojeny jak Spojené státy, tak mnoho afrických národů,“ oznámil podle agentury AP.
V Gabonu by navíc USA mohly vybudovat i vojenskou základnu.
BBC upozornila na ještě jeden problém, který Trumpa zajímá. Ze zmíněných afrických zemí odcházejí tisíce migrantů do USA. Trump by to zřejmě rád zarazil.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.