Turecko chce v EU postavit největší mešitu v Evropě. Vláda ji schválila, lidé se to zoufale snaží zastavit

14.10.2016 7:46 | Zprávy

V Rumunsku dnes začne soud projednávat spor mezi vládou a odpůrci jejího rozhodnutí umožnit Turecku postavit v Bukurešti druhou největší mešitu na evropském kontinentu. Rumunská veřejnost je jednoznačně proti. Blíže se celé kauze věnuje Soeren Kern z amerického think-tanku Gatestone Institute.

Turecko chce v EU postavit největší mešitu v Evropě. Vláda ji schválila, lidé se to zoufale snaží zastavit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Centrální mešita v Kolíně nad Rýnem v turečtině zvaná Merkez-Camii je před dokončením. Svatostánek se dvěma minarety pojme až 1300 věřících

Podle původní dohody mezi někdejším rumunským premiérem Victorem Pontou a tureckým prezidentem Recepem Erdoganem mělo Turecko vystavět v Istanbulu pravoslavný chrám a Rumunsku zase v Bukurešti mešitu. Zatímco v Turecku nakonec ke stavbě z legislativních důvodů nedojde, rumunská vláda hodlá svůj závazek naplnit. Rumunská veřejnost je však pobouřena a v drtivé většině případů se staví ostře proti rozhodnutí vlády a v hlavním městě země proběhlo několik bouřlivých demonstrací.

Negativní vliv Rumunů k islámu nemá příčiny jen v současné migrační vlně či teroristických útocích, ale vztahuje se rovněž k historickým zkušenostem. Země byla po celých pět staletí až do roku 1877 pod tureckou nadvládou. Vláda nabídla turecké straně pozemek v hodnotě 4,4 milionů dolarů zdarma, přičemž stavební náklady na mešitu ve výši 3,3 milionů dolarů by uhradila Ankara. Bývalý premiér Ponta tehdy poukazoval na fakt, že Turecko je klíčovým obchodním partnerem a mešita by se „vyplatila“.

Kritici z řad rumunských intelektuálů, historiků i politiků se však obávají, že by existence mešity do země přilákala další uprchlíky z Blízkého východu a Afriky. „Turecko se snaží o symbolické dobytí Evropy skrze výstavbu mešit. Nevím, proč bychom něco takového měli podporovat,“ zlobí se šéf protiimigrační strany Noua Dreaptă (Nová pravice, pozn. redakce) Tudor Ionescu. Odpůrci výstavby mešity rovněž argumentují přílišnou velikostí mešity, jež by měla pojmout až 2000 věřících.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…