„Ukrajina bojuje za zachování své státní suverenity a potřebuje, abychom jí pomohli. Naším cílem by nemělo být dělat Ukrajincům v jejich zemi pořádek, a už vůbec ne ve spolupráci s těmi, kteří tam bezohledně uplatňují své velmocenské zájmy," píše Bohumil Doležal ve svém textu.
Mělo by nám podle něj jít o to, aby se dodržovala Budapešťská dohoda z roku 1994, v níž se tři velmoci, USA, Velká Británie a Ruská federace, zavázaly, že budou respektovat nezávislost a suverenitu Ukrajiny v jejích stávajících hranicích a že se zdrží hospodářského nátlaku nebo použití vojenské síly. Rusko ovšem podle komentátora obojí soustavně porušuje.
Výzvu podepsalo přes 1900 lidí. Mezi nimi i známá jména
Právě z tohoto důvodu vznikla výzva „Nepomůžeme-li Ukrajině, zítra nikdo nepomůže nám". Iniciátoři se obrátili na českou vládu a politickou reprezentaci, aby svou politickou zodpovědnost za bezpečnost naší země a demokracii a lidská práva ve světě vzaly vážně a jednoznačně se postavily na stranu nezávislé Ukrajiny.
Celý text Bohumila Doležala k dispozici ZDE.
Podle Doležala se k výzvě připojilo 1924 občanů z celé republiky, mezi nimi i řada známých osobností, které vyjmenovává: europoslanci Luděk Niedermayer, Pavel Svoboda a Jaromír Štětina, publicisté Jiří Černý, Jefim Fištejn, Fedor Gál, Karel Pacner, Petr Placák, Jan Rejžek, Pavel Šafr, bývalý ministr obrany ČSFR a český velvyslanec v Moskvě Luboš Dobrovský, někdejší velvyslanec ČR v USA a při OSN Martin Palouš, Jiří Schneider, dlouholetý český velvyslanec ve Varšavě a v Kyjevě Karel Štindl, historik Vilém Prečan, astronom Jiří Grygar, režisér a scenárista David Smoljak nebo poslanci PČR Marek Ženíšek a Daniel Korte.
Doležal chce suplovat média
Fakt, že Doležalovy řádky připomínají tiskovou zprávu, není podle něj nic bezděčného, ony ji totiž prý suplují. „Česká média se během roku stala v určitém ohledu poněkud nefunkčními a bude nutné jim do budoucna systematicky vypomáhat jakousi občanskou samoobsluhou, něčím na způsob samizdatu. Dnes, v době internetu a sociálních sítí, by to nemělo být úplně nemožné," uzavírá Doležal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: adr