Minulý týden se objevila zpráva, že fundamentalisté z fronty An-Nusrá unesli asi 20 členů Divize 30, jak si nově vycvičení členové syrské opozice říkají. Američané je cvičí v Jordánsku a Turecku pro boj hlavně proti radikálům z organizace Islámský stát (IS).
Spojené státy vedou mezinárodní koalici, která proti IS bojuje na severu země od loňského podzimu. Washington od začátku trvá na tom, že nehodlá vstupovat do bojů mezi opozicí a Damaškem a nebude útočit na syrskou armádu.
Ve Washingtonu se podle WSJ vedla několik měsíců debata o rozšíření mandátu leteckých operací. Existuje riziko otevřeného konfliktu se syrskou armádou, která až dosud proti cizím letadlům nepoužívala protileteckou obranu.
Odborníci, které list cituje, tvrdí, že riziko přímého střetu s armádou alespoň prozatím nehrozí. Nově vycvičení bojovníci se prý omezí na boj s IS, a budou tedy působit na území, kde syrská armáda neoperuje.
Několik desítek útoků
Mluvčí Národní bezpečnostní rady Alistair Baskey řekl, že Bílý dům je odhodlán zajistit úspěch novým jednotkám a umožnit jim plnit misi. Tato podpora podle něj zahrnuje „obrannou palbu na jejich ochranu“.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že podpora Asadových odpůrců zkomplikuje boj Damašku proti IS. „Moskva mnohokrát zdůraznila, že pomoc syrské opozici, ať finanční nebo vojenská, povede k další destabilizaci situace v Sýrii,“ řekl Peskov. Damašek mezi opozicí nerozlišuje a většinou o všech skupinách hovoří jako o teroristických.
Americký výcvik zatím dokončilo něco přes 50 lidí. Mají být hlavním spojencem letecké koalice v pozemních operacích proti IS. Spojené státy je vybírají podle přísných kritérií a chtějí po nich, aby se omezili jenom na boj proti radikálům. Většina členů syrské umírněné opozice ale do bojů vstoupila s cílem svrhnout Asada.
Ministr obrany USA Ashton Carter přiznal, že Spojené státy mají problém sehnat vhodné brance. Řekl ale také, že nálety samotné nejsou v boji proti IS dostatečné a že Spojené státy potřebují spojence na zemi, aby udrželi v rukou území osvobozené od radikálů.
Spojené státy se dohodly s Tureckem na společných akcích proti IS a na zajištění bezpečné pohraniční zóny na syrsko-turecké hranici. Letectva z ní musí nejdříve vytlačit radikály a osvobozené pásmo má být využito právě pro umírněnou syrskou opozici a také jako bezpečný koridor pro návrat uprchlíků z Turecka.
Spojené státy a jejich spojenci každodenně hlásí několik desítek útoků na cíle IS v Sýrii a také v Iráku. V Iráku o víkendu letadla bombardovala oblast poblíž sedmi různých měst včetně Mosulu a Ramádí, kde bylo provedeno po čtyřech úderech. Šest vzdušných útoků letouny uskutečnily i v Sýrii, z toho čtyři u kurdského Kobani na hranicích s Tureckem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk